для старых юзеров
помнить
uk [ru]
Для полноценной работы сайта включите в вашем браузере поддержку JavaScript. В противном случае многие функции сайта будут недоступны.

Без скальпеля не обійтися

Без скальпеля не обійтися
У книзі Бориса Полевого «Повість про справжню людину» є дуже цікавий момент. Лікар, оглядаючи головного героя-льотчика, раз за разом каже, а може, мовляв, видалимо тобі ноги? Герой щоразу відмовлявся, аж допоки лікар одного дня не сказав твердо – різати. І додав – або здохнеш.
 
Економіка нашої країни мені щоразу все більше починає нагадувати такого хворого, якого терапевтичними методами лікувати вже безперспективно. Тільки різати. Сподівання на те що гангренозна ділянка нашого економічного тіла розсмокчеться сама, стають все більше марними. А загроза того, що якщо гнилий шмат не видалити, зараза пошириться по всьому економічному тілу – дедалі більша.
 
Днями в київській «Книгарні Є» відбулася публічна дискусія на тему «Олігархічний капіталізм в Україні» за участю представників парламентських опозиційних політсил. Особливу увагу привернула доповідь віце-президента інвестиційної компанії КІНТО та колишнього заступника голови Рахункової палати Віталія Мельничука. Не хочу переказувати зміст усієї дискусії (детально вона описана в свіжому номері журналу «Український тиждень»), але на основних тезах про ситуацію в Українській економіці зупинитися варто, аби стало зрозуміло на якому вулкані ми зараз живемо.
 
За совка української економіки як єдиного цілісного комплексу не існувало. Різні підприємства були задіяні в різних галузевих об’єднаннях централізованої економіки СРСР. 87% промислової продукції складала так звана «група А», тобто вироби важкої промисловості, важкого машинобудування: сировинне, напівсировинне і військове виробництво. Економіка була колосально енергомісткою – з розрахунку на $ 1 тис. підприємства УРСР витрачали енергоносіїв у 13 разів більше ніж Німеччина і в 10 разів – ніж Франція. Структура промислового виробництва на 1991 р. була такою: 33% - машинобудування; 18% - харчова промисловість; 13% - металургія; по 11% - добувна та легка промисловість і 9% - хімічна промисловість.
 
Нині, по 21 року незалежності ситуація виглядає так: 32% - добувна промисловість; 22% - металургія; 15% - харчова промисловість; 12% - машинобудування; 7% - хімічна промисловість; 0,7% - легка промисловість. Менш енергомісткою українська економіка не стала. У 2011 р. Україна закупила на $ 14,1 млрд газу і на $ 4,3 млрд нафти, разом 35% всього (!) українського імпорту. Головний споживач газу – підприємства металургії і хімпром.
 
Український експорт – неефективний. У 2011 р. за Держстатом експорт з України склав: 32,3% - метали; 18,8% - АПК (переважно – зерно та олія); 17% - машини та обладнання; 15% - мінеральні продукти; 9,3% - продукція хімпрому. У значній мірі – сировина та напівсировина. Продукція української металургії, наприклад, продається не по прямих довгострокових контрактах, а через спотовий ринок (умовно кажучи, не через прямі замовлення споживачем у виробника, а через сільський базар). Рентабельність підприємств української промисловості у 2003 – 2011 рр. становила 3-6%. До речі, Україна знаходиться на 8-му місці в світі з виробництва металу, але вивозить 68% металургійної продукції, у той час як Китай – лише 4%.
 
95% продукції української промисловості вироблені на підприємствах третього й четвертого технологічного укладів. Третій уклад домінував у світі до Другої Світової війни (металургія та хімпром), четвертий – до 1980 р. (нафтохімія, ядерна енергетика). Підприємства п’ятого й шостого укладів (які зараз домінують в світі) – електроніка, роботобудування, телекомунікації, інформаційні та біотехнології створюють додану вартість у десятки разів більшу за 3-й та 4-й уклад. Але в Україні таких підприємств не більше 5%.
 
Не відрізняється ефективністю й український імпорт. Фактично, продаючи метал і зерно, Україна закуповує майже усе потрібне для життя від олівців та паперу для принтерів до автомобілів та засобів гігієни. Протягом останніх 10 років в Україні жодного (!) разу експорт товарів не перебільшував імпорт. У 2011 р. негативне сальдо зовншньоторгівельного балансу становило $ 6,7 млрд, при чому негативне сальдо торгівлі товарами сягнуло рекорду $ -14,2 млрд. Український баланс щоразу рятує позитивний показник торгівлі послугами, читай – доходи від транзитного становища України та від перекачки на Захід російського газу.
 
Така ситуація призводить до постійного збільшення зовнішнього боргу України. На кінець 2012 р. зовнішній борг становив 500 млрд грн.. Оцініть. У 2013 р. обслуговування зовнішнього боргу України потребує 101 млрд грн. при доходах бюджету у 362 млрд. грн.
 
Гадаю саме на цьому місці певна кількість читачів загорлає – от до чого довів розвал СРСР! От вам за те що розвалили імперію! Що тут скажеш? Було б у мене два життя, я певно погодився б аби ці люди спробували поліпшити матеріальне становище своєї країни шляхом об’єднання з державою, у якої 70% експорту становить нафта та газ, у якої рівень вбивств утричі більший за наш, і яка платить данину Чечні та дарує свої острови Китаю. Але – життя у мене одне і своя країна ближча до тіла.
 
Що ж помінялося принципово від часів совка до часів сучасних? Змінилася структура власності українських підприємств. За совка підприємства належали державі. Нині вони належать олігархам. Віталій Мельничук у своєму докладі навів жахливі цифри: Перші 6 осіб зі ста найбагатших громадян України володіють активами у $ 35 млрд, що перевищує сукупні капітали решти 94 багатіїв. Співвідношення активів 100 найбагатших українців до ВВП країни становить 38%. Тут ми випередили не тільки Німеччину (11%) та США (7%), а навіть Росію (22%). Олігархи можуть скільки завгодно розповідати що «не ми такі – життя таке» і скільки завгодно нарікати на тиск держави, але факт лишається фактом – не чиновники держави, а саме олігархи володіють в України найбільш прибутковими підприємствами і інвестувати в їхній розвиток аж ніяк не поспішають. І не тільки.
 
Році у 2005-му зразу після Помаранчевої революції, був один період (кілька місяців), коли по відомствах раптом перестали брати відкати. На моїх очах в середовищі менеджерів-продажників цей факт викликав паніку. «Як це – не беруть?! А як же ми тепер працювати будемо?» - казали менеджери. Оговтавшися, вони почали помалу під’їжджати до чиновників з пропозиціями допомогти в тому, в тому і в тому. Чиновники брали спершу помалу, потім більше…
 
Не існує ніяких поганих чиновників які беруть хабарі і вимагають відкати, і хороших олігархів (з фільмів Лунгіна та романів Вайнерів та Латиніної) у яких працюють виробництва. Всі вони одна шерочка з машерочкою. Існує спільнота олігархів яка годується з неефективної економіки нашої країни, аби забезпечити собі небідне життя у якійсь з країн ЄС. І існують чиновники які лобіюють інтереси олігархів за певний відкат. Складно визначити хто кращий – той хто бере хабара, чи той хто розбещує чиновника та підштовхує до здирництва. Кажуть – батьківщина людини знаходиться там, де вона зберігає свої гроші. Так от за цією логікою батьківщина людей які контролюють 38% нашої економіки знаходиться на Кипрі, Віргінських островах, Швейцарії, тощо, а наша країна фактично перебуває під іноземною окупацією.
 
Дивлюся я на все це і з сумом усвідомлюю – це шлях у нікуди. Існуюча система української економіки не відтворює саму себе і все глибше заганяє нашу країну у боргову яму. У 2012 р. активи 100 найбагатших людей подешевшали на 25% і цей процес зупинятися не збирається. Олігархам це до лампочки – вони всі мають запасні аеродроми у «розбещеному ЄС». А ми?
 
Нині – ми ще маємо достатньо високий рівень освіти і достатньо читаючу країну. Але років за 10 ми втратимо і цей актив і тоді точка неповернення буде нами пройдена остаточно. Надій на гарне майбутнє більше не буде.
 
Очевидно, аби вилікувати цю хворобу нашої держави, терапевтичні методи більше не дієві. Потрібне хірургічне втручання. Олігархів треба відсунути від влади і трансформувати нинішню олігархічно-плутократичну економічну модель у звичайну підприємницьку, за Адамом Смітом – аби кожен автослюсар, працюючи на себе, збільшував би суспільне благо.
 
А це – ой як не просто. Грузинський досвід довів – у олігархічної економіки є два крила. Перше – це самі олігархи та їхній обслуговуючий персонал, який аж ніяк не зрадіє втраті своїх активів і свого впливу. А друге – це багатомільйонна армія люмпенів та бюджетників яким зручно не бізнес створювати, крутитися і ризикувати, а «стабільно» отримувати подачки від держави, або працювати у відомствах та різноманітних напівдержавних охоронних фірмах. І зламу одного крила – недостатньо. Приклад Саакашвілі доводить, якщо усунути плутократію від влади але не зламати люмпенські настрої в суспільстві – плутократія повернеться знову, ще більш жадібна і ненажерлива, з жагою помсти та реваншу.
 
Скальпель потрібен. Він буде болісний, гнітючий і неприємний. Але без нього – нікуди. Бо якщо скальпель не застосуємо ми – його застосує іноземний загарбник та його прислужник-компадор. Голодомор стався не тому, що у 1917-му р. в Пітері перемогли більшовики. Він стався тому що у 1918 р. українці, наслухавшись солодких казочок Винниченків, Шаповалів та інших Мартосів, зруйнували державу гетьмана Скоропадського. Українці обрали особисте над національним – і жерли падло у 33-му. Поляки і фіни вирішили, що національне вище за особисте – і Фінляндія нині один зі світових лідерів за рівнем життя. Тож вибір у нас небагатий. Або – скальпель, або – доля нашої країни буде жахливою.
 
Без скальпеля хірурга нашій державі, очевидно, вже не обійтися. Питання лише в тому, яка політична сила і який лідер здатні взяти на себе таку відповідальність?
 
Дмитро Калинчук

© Дракон [20.01.2013] | Рейтинг: 46.2/67 | Просмотров: 6690

2 3 4 5 46.2/67
Комментарии

1 2 3   »
20.01.2013 20:59:02
Скальпель потрібен. Він буде болісний, гнітючий і неприємний. Але без нього – нікуди.
 

именно!
Резать, так по стадион!
Последний раз редактировал ланецкий 20.01.2013 20:59:52
Не согласен Согласен  Поддержка: 87%(13/15)

20.01.2013 21:03:45

ланецкий 20.01.2013 20:59:02
Резать, так по стадион!

По саму Донбас-Арену!
Не согласен Согласен  Поддержка: 94%(17/18)

Ami

Ami
20.01.2013 21:08:17
Олигархи - они разные. Некоторых надо устранить. А кое-кого надо просто повернуть на светлую сторону - дабы они приносили пользу и работали на общее благо
Плюсик авторуsmile3
Последний раз редактировал Ami 20.01.2013 21:08:46
Не согласен Согласен  Поддержка: 27%(4/15)

20.01.2013 21:11:26

Ami 20.01.2013 21:08:17
А кое-кого надо просто повернуть на светлую сторону - дабы они приносили пользу и работали на общее благо

У Моргана (його предки були кровожерливими піратами) якось спитали: "А як ваші родичі перейшли від розбою до легального бізнесу?" "Та ви знаєте, так спокійніше. За злочини та хабарництво в Америці почали надто суворо карати".
Не согласен Согласен  Поддержка: 94%(15/16)

20.01.2013 21:30:54
5Питання лише в тому, яка політична сила і який лідер здатні взяти на себе таку відповідальність?
Вопрос даже не в том кто решится,а в осознании максимального сокращения расходной части бюджета и либерализации экономики.
Последний раз редактировал Дегтярь Вадим 20.01.2013 21:38:15
Не согласен Согласен  Поддержка: 88%(7/8)

20.01.2013 21:34:55
Добра інформація, наочна, дає багато стимулів для роздумів і для дій.
 
Але, шановний автор, дозвольте навести одне уточнення. Не сприйміть жорстко, але істина вимагає уточнення.
Така ситуація призводить до постійного збільшення зовнішнього боргу України. На кінець 2012 р. зовнішній борг становив 500 млрд грн.. Оцініть. У 2013 р. обслуговування зовнішнього боргу України потребує 101 млрд грн. при доходах бюджету у 362 млрд. грн.

Україна має валовий борг понад 123 млрд дол боргу. Він складається із державного боргу та боргу банків і підприємств. В тому числі 63 млрд дол. або понад 501 млрд грн - це становить ДЕРЖАВНИЙ БОРГ. А державний борг складається із зовнішнього та внутрішнього і прямого державного боргу та гарантованого.
 
В даному випадку Вашого тексту - це треба назвати просто державний борг.  
Не согласен Согласен  Поддержка: 100%(8/8)

20.01.2013 21:45:37

dobryj5 20.01.2013 21:34:55
В даному випадку Вашого тексту - це треба назвати просто державний борг.  

Ви знаєте, цю цифру я взяв з виступу Мельничука і там вона звучала саме так. Не маю підстав не довіряти віце-президенту КІНТО.
А за якою методикою він її рахував - того не відаю.
Не согласен Согласен  Поддержка: 91%(10/11)

20.01.2013 21:52:05
Я бы лучше Даунбасс от страны отрезал, вместе с дебильным Крымом, кстати. Все равно отдыхать на море приятнее и дешевле (!) за границей. Едешь, к примеру,  с Болгарии - чувствуешь себя отдохнувшим, с кучей позитивных эмоций, едешь с Крыма - чувствуешь себя лохом кинутым на бабки.
Я уж и не говорю о полностью дотационном регионе "трудолюбивых людей" который к тому - же, дарит нам таких чудо властителей.
Не согласен Согласен  Поддержка: 60%(15/25)

20.01.2013 21:58:42
5
Не согласен Согласен  Поддержка: 82%(9/11)

20.01.2013 21:59:47

Yarmann 20.01.2013 21:52:05
Я бы лучше Даунбасс от страны отрезал, вместе с дебильным Крымом, кстати.
Прям как в анекдоте про сифилитика,который перебрасывал отваливающиеся части тела через пограничный столб,типа эмиграция по частям.
Не согласен Согласен  Поддержка: 50%(3/6)

20.01.2013 22:04:41

Дракон 20.01.2013 21:45:37
А за якою методикою він її рахував - того не відаю.

Вибачте, але я такого не розумію. Ви ж, як професіонал можете за довідниками, за сайтами офіційними уточнити дані сумнівного звучання. Я вже не говорю, як журналіста із виразом:
обслуговування зовнішнього боргу України потребує 101 млрд грн. при доходах бюджету у 362 млрд. грн

Тут два різні розуміння - Україна і бюджет за доходами 362 млрд грн. Україна - це держава (президент, уряд і НБУ) та приватний сектор. А 362 млрд грн - це доходи тільки державного бюджету на 2013 р. Це для спеціалістів різні речі.
Не согласен Согласен  Поддержка: 100%(2/2)

20.01.2013 22:06:21
Yarmann 20.01.2013 21:52:05
Я уж и не говорю о полностью дотационном регионе "трудолюбивых людей" который к тому - же, дарит нам таких чудо властителей.
Такого властителя нам подарил не столько Донбасс,сколько мыздобул,подписавший закон,который даёт возможность фальсифицировать.
Последний раз редактировал Дегтярь Вадим 20.01.2013 22:09:23
Не согласен Согласен  Поддержка: 93%(13/14)

20.01.2013 22:08:58
5Yes
Не согласен Согласен  Поддержка: 83%(5/6)

20.01.2013 22:09:01

Дракон 20.01.2013 21:45:37
Дракон

Тільки не ображайтесь. я без ніякого сумніву поставлю 5, але те, що не владах із термінологією, я також відмічаю. Цифра правильна, тільки назва її невірна.
Не согласен Согласен  Поддержка: 100%(9/9)

20.01.2013 22:28:22
Ami 20.01.2013 21:08:17
Олигархи - они разные. Некоторых надо устранить. А кое-кого надо просто повернуть на светлую сторону - дабы они приносили пользу и работали на общее благо
Олигархи они одинаковы,(Олига́рхия (греч. ὀλιγαρχία (oligarchia) — «власть немногих»),в отличии от Аристократии(Аристокра́тия (греч. ἀριστεύς «знатнейший, благороднейшего происхождения» и κράτος, «власть, государство, могущество»)Вообще необходимо осознать ТЕОРИЮ КРУГОВОРОТА ГОСУДАРСТВЕННЫХ ФОРМ ПОЛИБИЯ.
 
В своей "Всеобщей истории" Полибий подробно проанализировал смену трех основных форм государственной власти, назван­ных им царством, аристократией и демократией ). Различает их прежде всего по количественному признаку, если власть нахо­дится в руках одного — это царство (единовластие); если у нес­кольких — это аристократия (власть немногих); если у многих, принципиально у всех — это демократия (народовластие). Однако, по Полибию, не всякое единовластие может быть без оговорок названо царством, но только такое, в котором Царь уступает власть по доброй воле. Не каждое правление меньшинства называется аристократией, но только такое, при котором управляющими становятся наиболее мудрые и справедливые по выбору.
Но в дальнейшем он разделяет власть немногих на аристократию и олигархию.
Последний раз редактировал Дегтярь Вадим 20.01.2013 22:53:20
Не согласен Согласен  Поддержка: 86%(6/7)

20.01.2013 22:40:18
Без скальпов не обойтись.
Не согласен Согласен  Поддержка: 100%(11/11)

20.01.2013 22:43:52
шо різати будем?
Не согласен Согласен  Поддержка: 67%(2/3)

20.01.2013 23:24:53
Yes5
Не согласен Согласен  Поддержка: 80%(4/5)

21.01.2013 06:40:00
5
Не согласен Согласен  Поддержка: 100%(3/3)

21.01.2013 07:49:24

Ami 20.01.2013 21:08:17
Олигархи - они разные. Некоторых надо устранить. А кое-кого надо просто повернуть на светлую сторону - дабы они приносили пользу и работали на общее благо

АМІ, вчора Павлотекс сказав, що він любить притчі, то і відповім притчою:
 
Однажды молодой парень обратился к мудрому наставнику:
- Почему люди, у которых есть деньги, не замечают никого вокруг себя?
- Посмотри в окно. Что ты там видишь?
- Вижу старика на лавочке, молодую маму с коляской...
- Теперь посмотри в зеркало, что ты видишь там?
- В зеркале я вижу только себя.
- Стекло одно и то же. Но стоит к нему добавить немного серебра, как ты не замечаешь никого кроме себя.
Не согласен Согласен  Поддержка: 100%(15/15)

1 2 3   »


загрузка...
programming by smike
Администрация: [email protected]
© 2007-2019 durdom.in.ua
Администрация сайта не несет ответственности за
содержание материалов, размещенных пользователями.

Пожалуйста, войдите с помощью
Facebook-login