Чию безпеку охоронятиме новий очільник СБУ?
Новий висуванець президента Януковича родом не з Донецька. Ігор Калінін, якого глава держави представив у п'ятницю як новопризначеного керівника Служби безпеки України, народився у російських Митищах і вчився на військового у Москві. За часів Радянського Союзу він служив у КГБ СССР, воював в Афганістані і захистив кандидатську за фахом «розвідка та іноземні армії».Призначення Калініна стало несподіванкою навіть для добре поінформованих. Це ім'я ніколи не фігурувало серед імовірних кандидатів на посаду. Що, зрештою, лише утвердило аналітиків у думці: ключові кадри Янукович розставляє сам, одноосібним рішенням.
Хто такий Калінін і чому саме Калінін? Відповідь на перше запитання прояснює друге. З 2010-го року, з приходом до влади Януковича, Калінін очолював Управління державної охорони, опікуючись персональною безпекою президента. Вочевидь, саме зусиллям Калініна кияни завдячують щоденним перекриттям вулиць під час пересування президентського кортежу, а журналісти – заламуванням рук пильними президентськими тілоохоронцями.
Наближені називають Калініна креатурою старшого сина Януковича – Олександра, а також людиною, особисто відданою президенту.
З якою метою очолювати Службу безпеки України поставлено саме таку людину? Про це в інтерв'ю «Голосу Америки» розмірковують історик, голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов та експерт з проблем міжнародної безпеки Євген Жеребецький.
Володимир В’ятрович: «Призначення кадебіста суперечить політиці розриву з кадебістським минулим»
«Я не знаю Ігоря Калініна особисто. Але якщо говорити не про конкретну людину, а про посадовця, який має безпосередній зв’язок з КГБ СССР, то я думаю, що сучасна українська Служба безпеки мала би відмовлятися від того, щоб її очолювали люди, виховані спецслужбою Радянського Союзу. Ця спецслужба була дуже специфічною, виконувала насамперед карально-репресивні функції, а отже, мала відповідний досвід та інструментарій. Я не знаю, чи означає призначення Калініна те, що сучасна Служба безпеки України буде повертатися до ганебних практик спецслужби радянського зразка. Сподіваюся, що ні. Але в будь-якому разі для того, аби продовжити попередню політику на розрив з радянським кагебістським минулим, було би краще, якби новим очільником СБУ стала людина, яка не мала б зв’язків з КГБ у минулому».
Вадим Карасьов: «Новий глава СБУ охоронятиме не національну безпеку, а безпеку режиму»
«Проблема полягає у тому, що Ігор Калінін очолював держохорону, а власне, службу охорони президента. Практично він охороняв особисто Віктора Януковича. Тому на своїй новій посаді він передусім охоронятиме не національну безпеку, а безпеку влади та політичного режиму. Тому що нікого там нагорі не цікавить національна безпека. Цікавить безпека особисто президента і його оточення – адже у світі революції проходять. А наша нинішня влада, як відомо, боїться майданів. Влада боїться суспільства – не опозиції, а саме суспільства. Відвернути від можливих протестів у 2012-му році, після парламентських виборів, або запобігти цим протестам – ось у цьому, на мою думку, і полягає основне завдання нового керівника СБУ».
Євген Жеребецький: «Завдання спецслужб – облаштувати «білоруську Україну» після виборів»
«Сам факт, що призначають колишніх офіцерів спецслужб іще Радянського Союзу, – кричущий. Як відомо, немає колишніх офіцерів КГБ, а є офіцери в резерві. Тому факт сам по собі недопустимий. У жодній іншій країні ніхто б не наважився робити такі речі. Офіцер повинен служити передусім своїй державі, тим більше у спецслужбах. І в нас, в Україні, за 20 років появилися нові офіцери, які справді є патріотами цієї держави.
Що ж до мотивів призначення кагебіста, то я думаю, вони лежать на поверхні. Справа в тому, що вже сьогодні зрозуміло: вибори-2012 Янукович програє з тріском. Будуть іти колосальні фальсифікації на всіх рівнях, причому це буде робитися доволі грубо. І як наслідок – світ ці вибори просто не визнає.
А от далі вже починається звичайна спецоперація. Треба застосовувати жорсткі заходи до ймовірних протестів.
Так що вони вже зараз візьмуться за Інтернет. Я думаю, що цей новопризначений чоловік «сяде» на Інтернет-мережі, на незалежні засоби масової інформації, які ще полишалися. І оскільки старі кагебісти це специ, то вони будуть професійно робити тотальний терор. Не проти організацій, не публічний. Почнуть залякувати активістів, причому діятимуть точково. Пресуватимуть у мережах тих, хто займається виборчими процесами, хто старається підтримати протестний дух. Пресуватимуть молодь, студентів, середній клас – по областях, по районах, за місцем праці. Вони будуть намагатися загасити існуючі протестні настрої.
Але основне завдання для спецслужб – як жити в «білоруській Україні» після виборів. Тому що вибори влада все одно програє. І тоді доведеться якось рятувати свою шкіру. Доведеться пакувати валізи й шукати у Росії якийсь бункер. А відтак на цій посаді потрібна особисто віддана людина, яка готуватиме відхід сім’ї і капіталів. Я думаю, що завдання «товарища» саме таке. Тому зараз ми будемо спостерігати, як на рівні спецслужб Україна і Росія почнуть зближуватися: дружба, фройндшафт.
В Україні сьогодні розвивається абсолютно білоруський сценарій. І тому якщо до цього часу спецслужби лише страхали десь і когось, то тепер, під керівництвом «провєрєнного товаріща» буде зовсім інша лінія».
Нагадаємо: посада глави СБУ залишалася вакантною з 18-го січня, коли президент України звільнив колишнього очільника відомства Валерія Хорошковського, призначивши його міністром фінансів.
Голос Америки (05.02.2012 19:02:42) durdom.in.ua