Російсько-білоруська телевізійна війна

Білоруське телебачення напередодні ввечері показало обіцяне ексклюзивне інтерв'ю президента Грузії Михайла Саакашвілі, яке він дав спеціальному кореспондентові Агентства теленовин Денису Кур'яну. Головною темою бесіди стали складні взаємини Москви і Тбілісі. Як зізнався грузинський лідер, він не розуміє, чого хоче від нього Росія.
 
Своєрідною відповіддю Москви на зближення Білорусі і Грузії повинен стати фільм про владу Олександра Лукашенка «Хресний батько-2»: його покажуть у п'ятницю по телеканалу НТВ. Перша картина «Хресний батько» образила і обурила білоруську владу.
 
У показаному в ефірі Першого каналу білоруського телебачення інтерв'ю президент Грузії Михайло Саакашвілі заявив, що йому незрозуміла позиція Росії відносно його країни, повідомляє «Інтерфакс». «Важко зрозуміти, що вони хочуть. Ми весь час хотіли піти їм назустріч», — заявив Саакашвілі. За словами президента, коли Грузія зробила кроки до зближення, Росія захотіла ще більше.
 
Відео інтерв'ю Саакашвілі можна подивитися http://www.tvr.by/video/atn/actual/35.wmv
 
На думку Саакашвілі, позиція Росії відносно Грузії включає елементи шантажу. «Ви поміняйте свою поведінку, виконайте всі наші вимоги, а потім ми подивимося», — така позиція, за уявленням Саакашвілі, у Росії по відношенню до Грузії.
 
«Ми відмовляємося робити вибір між поганим і гіршим, ми хочемо робити вибір між хорошим і кращим», — заявив Саакашвілі, міркуючи про відносини між двома країнами. Щодо одного з найгостріших питань — визнання Росією незалежності Абхазії і Південної Осетії — Саакашвілі відмітив, що «Росія чудово знає, що ми існуємо в колишніх кордонах».
 
Михайло Саакашвілі розраховує, що Білорусь не визнає незалежність Південної Осетії і Абхазії. «Думаю, Білорусь вчинить мудро», — відзначив грузинський лідер. Президент Грузії відзначив, що раніше група білоруських парламентарів відвідала Південну Осетію і Абхазію, поспілкувалася з жителями цих республік.
 
Саакашвілі також заявив про те, що, за його відомостями, Росія тисне на Білорусь в питанні визнання територій, що відокремилися. «Були натяки, що Росія дуже сильно натискала, думаю, і продовжує натискати на Білорусь з тим, щоб було визнання цих, як вже мир говорить, окупованих Росією наших територій», — сказав він.
 
У інтерв'ю Саакашвілі не тільки розкритикував позицію російського керівництва, але й розповів про свою любов до російського народу і російської культури. На його думку, тривале відчуження між двома країнами може призвести до того, що в Грузії не знатимуть про існування Росії. Грузинський лідер при цьому нарік, що через політику, яка заводить в безвихідь, він «вже повинен свого сина примушувати вивчати російську мову».
 
В інтерв'ю Саакашвілі відзначив, що, не зважаючи на різні періоди, коли потрібно було підтримувати один одного, Білорусь завжди підтримувала Грузію. Зокрема, білоруси не відмовлялися від експорту грузинських товарів. Як уїдливо відмітив грузинський лідер, коли Росія оголосила ембарго на експорт грузинської продукції, і він їздив на саміт СНД до Мінська, там підносили грузинську мінеральну воду і вино на банкеті, яке «російські керівники з великим задоволенням пили».
 
Саакашвілі, кажучи про хороші відносини між Грузією і Білоруссю, нагадав, що між Тбілісі і Мінськом «зараз пряме авіасполучення, найінтенсивніше», повідомляє білоруський портал Tut.by.
 
Як відзначають експерти, останнім часом президент Білорусі Олександр Лукашенко зближувався з грузинським колегою. Так, минулого тижня два лідери несподівано провели зустріч в Криму. До України Лукашенко і Саакашвілі прибули на святкування 60-річчя з дня народження «президента» України Віктора Януковича, причому голову грузинської держави на торжества не запрошували. Як відзначають спостерігачі, Лукашенко і Саакашвілі навіть заговорили в схожому стилі, використовуючи одні і ті ж вирази відносно Росії і декларуючи відмову «плазувати на колінах» перед Москвою.
 
Саакашвілі в інтерв'ю заявив, що він дивився критичні передачі російських телеканалів про Білорусь, маючи на увазі перший фільм «Хресний батько», показаний по НТВ на початку липня. Він висловив подив, що «всякі звинувачення сиплються, мало не в канібалізмі», з «тієї країни», де убили журналістку Ганну Політковську і правозахисницю Наталію Естемірову.
 
«Раптом виявили, що в 90-х роках людоїди народилися в Мінську, — з іронією відмітив із цього приводу Саакашвілі. — Звичайно, це сумно і абсолютно певний присмак має. Присмак пропагандистської війни. Думаю, що це нічого не пройде».
 
Як відзначив грузинський лідер, йому дуже важко зрозуміти, чому Білорусь стала проблемою для Росії, і дуже важко пояснити, чому пригадали про 90-і роки.
 
За словами Саакашвілі, в грузинів величезна симпатія до білоруського народу. «Якщо є європеїзований народ — це Білорусь, звичайно», — вважає Саакашвілі. «Білорусь і є Європа. Просто треба інтегруватися, є багато перепон на цьому шляху, багато нерозуміння, багато речей, звичайно, треба переоцінити». Як вважає грузинський лідер, інтеграція у будь-якому випадку відбудеться.
 
Саакашвілі в інтерв'ю також заявив, що не бачить і для Грузії іншого шляху, окрім зближення з Євросоюзом. «У Європі теж не все ідеально. Я б не став ідеалізувати. Ми чудово знаємо — там є різні інтереси і оцінки, іноді такий гордовитий підхід. Але з іншого боку, а яка альтернатива?» — заявив президент Грузії.
 
Як впевнений Саакашвілі, протягом найближчих двох років Грузія домовиться з ЄС про безвізовий режим. «Крім того, ми зараз переходимо на переговори про режим вільної торгівлі. Десь пару років займе те, щоб товари рухалися вільно», — відзначив він. Як вважає Саакашвілі, ЄС не варто боятися Грузії, до того ж його країна історично пов'язана з Європою.
 
Відділ моніторингу
КЦ  

(17.07.2010 09:29:53) durdom.in.ua