Реформа в МВC Грузії почалася з масових, можна сказати, тотальних звільнень. За кілька перших років звільнили 75 тис. співробітників правоохоронних органів з 85 тис. Масова чистка була проведена в Кримінальної поліції: з 70 тисяч слідчих продовжили роботу лише 16 тисяч.
В подальшому на роботу у поліцію приймалися молоді люди віком від 19 до 35 років на загальних умовах. Принципово не брали колишніх працівників правоохоронних органів і навіть громадян з юридичною освітою.
Патрульна служба була оновлена майже повністю. В службу детективів приймалися і колишні співробітники. Але за умови — якщо за ними немає сумнівного минулого, після спеціальних тестів, перепідготовки і на загальних умовах з усіма.
ДАІ було розформовано повністю. Створена система поліцейських патрулів американського типу, наділених функціями обласної поліції. Патрульна служба поєднує функції дорожньої поліції і моментального реагування на звернення громадян до служби екстреної допомоги. Екіпажі з двох осіб курсують за спеціально розробленими маршрутами. Патрульні машини в обов’язковому порядку їздять з ввімкненими проблисковими маячками. Норматив реакції на повідомлення про злочин або подію найближчого екіпажу — кілька хвилин. Всі машини обладнані комп’ютерами, за якими можна «пробити» будь-який транспортний засіб або особу затриманого. У машинах встановлені камери і ведеться запис розмов екіпажу, а також місця події — поліцейські мають право затримувати і опитувати людей тільки в певному секторі огляду камери своєї машини. Виїзд на лінію машини зі зламаним обладнанням спостереження може призвести до звільнення екіпажу і працівника, котрий випустив машину на лінію.
Відбулося реформування кримінальної поліції — створена служби дільничних інспекторів, які займаються простими справами. Матеріали по серйозних справах передаються детективам.
Відбулася також децентралізація поліцейських відділків. Повноваження по забезпеченню матеріально-технічною базою управлінь і відділків покладено на їх керівників. Начальники цих управлінь і відділків самостійно здійснюють кадрову і фінансову політику. Самостійно вирішують, на що їм необхідно витрачати гроші — машини, папір, комп’ютери, пальне тощо. Більшість рішень приймається на місцях. Лише 0.1% документів підписується в Міністерстві. Зникла практика тиску “зверху”. Цікаво і незвично, що потрапити на прийом до міністра МВС із заступниками звичайному жителю Грузії легко — достатньо відкрити двері. І ніяких запитів, запису на прийом, як і пошуку посередників, здатних влаштувати “очну ставку” з поліцейським керівництвом.
Будівлі поліції стали своєрідним символом нового стилю роботи. Будівля самого міністерства, так само, як і поліцейські відділки, зроблена переважно з скла. Робота поліції стала прозорою. І в прямому і в переносному сенсі. В такий спосіб влада підкреслює, що відкритість залишається пріоритетом у роботі поліції, і це не зміниться. Поліцейські сидять тепер в одній великій кімнаті. Немає маленьких закритих кімнаток, де можуть робити з людьми все, що хочуть. Варто було стати поліції прозорою, як у ній перестали гинути люди — за останні роки не зафіксовано жодної смерті за «дивних обставин».
Була також суттєво підвищена заробітна платня працівників правоохоронних органів. Плюс медична страховка, страховка на випадок загибелі або каліцтва, премії, які можуть бути досить значними в залежності від вислуги років, участі в розкритті конкретних злочинів.
Але разом з цим введений жорсткий контроль і відповідальність. Був створений контролюючий орган — Генеральна інспекція. Її співробітники постійно «відвідують» низові підрозділи. Наприклад, під виглядом простих громадян приходять у відділки і просять відкрити кримінальну справу з дріб’язкового приводу, про який раніше ніхто і розмовляти б не став, начебто крадіжки мобільного телефону. Непорушення справи загрожує поліцейському кримінальною відповідальністю, не кажучи вже про звільнення та санкції, тому кількість порушених справ різко зросла, але, оскільки це не є більше основним методом оцінки роботи, поліцейські самі стали набагато активніше приймати справи в роботу. В результаті діяльності Генеральної інспекції за роки реформ державний апарат безперервно і наполегливо чиститься від корупції. У перші роки з оновленого МВС було звільнено або потрапило за грати кілька сотень співробітників.
В перші місяці роботи патрулів ефір провідних телекомпаній був переповнений кадрами дачі хабарів новим “даїшникам”, які знімалися прихованою камерою агентами спецслужб. Спіймані на хабарі в розмірі 50 доларів відправлялися у в’язницю строком на 10 років. Каралися також і ті, хто хабар давав, і хто такі факти замовчував. Так тривало доти, поки в поліції не зрозуміли, що брати хабарі не можна. Порушувати закони не можна.
У Грузії Академія поліції не є ВУЗом. Сюди приходять люди, які вже мають вищу освіту (зазвичай правову). Навчання триває кілька місяців і супроводжується постійними іспитами, перевірками і випробуваннями. Потрапити до Академії складно. Конкурс дуже великий. На вступному іспиті необхідно відповісти на сто питань, наступний етап — співбесіда. ЇЇ проводять професори, профільні чиновники і психологи. Відбір іде за такими параметрами як психологічна стабільність та рівень інтелекту. Крім курсантів в Академію потрапляють двічі на рік і вже працюючі поліцейські. Вони за один-два тижні проходять програми перепідготовки, або отримують сертифікати нової спеціалізації (наприклад, детектива). Навчання безкоштовне: курсантів годують, одягають, надають гуртожиток. Успішно закінчують академію приблизно 70% курсантів. Другий раз подавати документи можна.
Значна частина функцій міністерства, особливо пов’язаних із стосунками з громадянами автоматизовані. Такі функції, як прийом скарг від населення, видача водійських посвідчень і різних довідок, а також постановка на облік автомобілів, передані в Сервісне агентство МВС та підпорядковані жорстким регламентам (у тому числі — за часом). На розмитнення автомобіля, його техогляд і постановку на облік з видачею документів та номерів діє норматив — близько 20 хвилин. Залишилися в минулому «блатні» номери, блималки є тільки на кількох урядових машинах. Номери «видає» комп’ютер. При цьому за гроші можна замовити собі будь-який номер, аби він був унікальний і складався з будь-яких семи символів. Кілька спроб ввести «блатні» серії номерів жорстоко припинялися — аж до звільнення виконавців і керівників цього напрямку. Так само під страхом звільнення заборонено обслуговувати в спеціальному режимі чиновників.
Одночасно влада почала кампанію популяризації поліції. На вулицях вивісили білборди з фотографіями усміхнених “патрулів” обох статей. Поліцейських запрошували у школи, щоб ті проводили уроки. Грузинські діти замість злочинців стали грати в поліцейських, які цих злочинців ловлять. Глобальним стандартом в області правоохороних органів стала їх гуманізація, створення позитивного і дружнього образу. Особливу увагу відомство звертає на фізичний і зовнішній вигляд співробітників. В Грузії не зустрінеш череватих поліцейських — вони просто не вписуються в образ.
Прокуратура в Грузії тепер є частиною Мін’юсту. Слідчих повноважень у неї більше немає, вона лише підтримує обвинувачення в суді. Збільшено контроль апарату Генерального Прокурора над попереднім слідством для зменшення фактів порушення прав людини. Час для попереднього слідства зменшено з 9 до 4 місяців, час тримання під вартою зменшено з 24 до 12 місяців. Покази обвинуваченого в суді вважаються пріоритетними по відношенню до показів під слідством. Відповідно, тортур стало менше. Зросли кримінальні санкції за насильство і нелюдське ставлення, використовуються різні механізми контролю, встановлені камери спостереження в тюрмах, в будь-який час можна відвідати тих, хто там знаходиться і перевірити, що з ними все гаразд. Служителі закону зобов’язані складати рапорти, в яких описується фізичний стан осіб, що перебувають під арештом. Підозрювані також можуть використовувати власну записуючу апаратуру під час допиту. Обвинувачений має право запросити 2-х осіб в якості свідків на будь-яке розслідування, організувати власне розслідування.
Зросла прозорість діяльності — апарат Генерального Прокурора більше не контролює пенітенціарну систему; в Міністерстві Внутрішніх Справ, в апараті Генерального Прокурора та Департаменті В’язниць були створені департаменти у справах людини, які укомплектовані колишніми представниками неурядових організацій; Спеціальний відділ із захисту прав людини створений в апараті Генерального Прокурора; Спеціальний відділ із захисту прав ув’язнених створений в Департаменті В’язниць; спеціальний представник Державного Захисника має необмежений доступ до місць попереднього утримання під вартою.
«Звітність» поліції більше не є показником ефективності роботи поліції і не впливає на зарплатню, підвищення по службі, премії…
В Грузії так реформували судову систему, що суддя став майже взірцем чесності. Було створено Незалежну Вищу Раду Юстиції (High Council of Justice) І ні уряд, ні Парламент, ні Президент вже не призначають постійних членів Вищої Ради Юстиції. Відбулося відділення першої і другої судових інстанцій одна від одної, встановлено чіткі процедури для суддів. Підвищено ефективність судових процесів: коротші процеси і повний захист прав обвинувачених.
Суддям встановили високу зарплатню, якої вистачає на всі потреби. Крім того, держава гарантує судді і родині повне медичне страхування. Оплату житла і покриття витрат на бензин, низькі відсотки за кредитом. Це було зроблено, щоб людина, яка працює суддею, думала лише про роботу, а не про те, де взяти грошей та як прогодувати сім’ю. Крім підвищення соцстандартів, майже повністю змінили склад суддів — більше половини це молоді фахівці. Суддів, які не відповідали вимогам, звільнили. Тих, кого спіймали на корупції — посадили. Зараз за гратами 15 з них.
У 2011 році у Грузії прийняли закон про люстрацію — “Хартію Свободи”. В ній вводяться обмеження для колишніх співробітників спецслужб Совєтського Союзу, колишніх вищих посадових осіб компартії і комсомолу. Ці люди не зможуть працювати в представницьких чи виконавчих органах, Раді безпеки, кабінеті міністрів, займати посади голів департаментів, в адміністрації президента, апараті парламенту, урядовій канцелярії, регулюючих комісіях. Для цієї категорії також будуть задіяні обмеження для роботи в міністерствах оборони та внутрішніх справ, оперативних підрозділах у званні віце-полковника і вище. Вони також не можуть обіймати посади суддів, керівників вищих навчальних закладів, проректорів, деканів та завідувачів кафедрою. Також для них буде неможливо перебувати в керівництві Громадського телебачення або бути членом регулюючої ради.
Особи, які співпрацювали з радянськими спецслужбами, зможуть брати участь у виборах лише після того, як інформація про це стане публічною для виборців.
Цей законопроект призначений також не допускати використання в громадських місцях нацистської та комуністичної символіки.
Оксана Стельмах для Політклубу
За матеріалами:
http://echo.msk.ru/blog/felg/791446-echo/
http://www.forbes.ru/ekonomika-column/vlast/52396-poryadok-po-gruzinski
http://www.memoid.ru/node/Reforma_policii_v_Gruzii
http://kp.ua/daily/280311/272636/print/
http://www.nukri.org/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=949
http://echo.msk.ru/programs/beseda/790243-echo/
http://chistoprudov.livejournal.com/65040.html
http://abstract2001.livejournal.com/1051297.html?page=2
http://newsgeorgia.ru/politics/20110531/213967718.htm
[23.01.2012 09:30:02] |
Переглядів: 811
Коментарі