пароль
пам’ятати
[uk] ru

Справа про отруєння Ющенка: Розгадки не буде

Любимая жена и госдача.Что еще нужно пчеловоду,чтобы встретить старость
У вересні минає шість років з часу отруєння Віктора Ющенка – події, що кардинально вплинула на виборчу кампанію 2004 року. Однак, незважаючи на великі владні повноваження постраждалого і на прискіпливу роботу Генпрокуратури і СБУ з метою розкриття подробиць цього інциденту, справа про отруєння кандидата у президенти так і залишилася нерозкритою.
Справа про отруєння Віктора Ющенка посіла гідне місце у списку найбільш таємничих злочинів не лише нашої держави, але і всього світу. І якби в Україні був свій Голівуд, то в кожному фільмі про змови і шпигунів здійснення цього злочину приписували б усіляким таємним організаціям і ложам. Однак у нас не знімають подібного кіно, і роль персонажів з багатою фантазією на себе перебрали політики.
 
Справа про отруєння Ющенка стала своєрідним політичним козирем, який з перемінним успіхом використовувала і влада, й опозиція, ще більше заплутуючи слідство
За шість років, що минули з того фатального вечора, можновладцями різного калібру були озвучені безліч версій, у яких не фігурували хіба що прибульці. Справа про отруєння кандидата в президенти стала своєрідним політичним козирем, який з перемінним успіхом використовувала і влада, й опозиція, ще більше заплутуючи слідство.
 
За цей період сам Ющенко встиг  виграти одні вибори і програти інші, однак ні наявність президентських повноважень у постраждалого, ні розслідування багатьох різних органів і комісій так і не допомогли пролити світло на цю справу.
 
"Таємна вечеря"
 
Незважаючи на велику кількість різноманітних версій, сам Ющенко неодноразово наголошував – отруїти його намагалися на дачі заступника голови СБУ Володимира Сацюка на Осокорках. У помешкання представника влади тодішній очільник опозиції Віктор Ющенко завітав, щоб встановити порозуміння між політтаборами. Принаймні, так стверджує офіційна версія подій.
 
Зустріч між Віктором Ющенком і Давидом Жванією з одного боку, й головою СБУ Ігорем Смєшком та його заступником Володимиром Сацюком – з іншого, відбулася 5 вересня 2004 року. Як стверджує тодішній керівник охорони Ющенка Євген Червоненко, усі системи охорони кандидата у президента були зняті.
 
Після вечері, яку обслуговували троє помічників власника оселі, Жванія відвіз Ющенка додому. За словами Жванії, керівник опозиції почувався цілком нормально. Однак уже на наступний день самопочуття Ющенка різко погіршилось. Він почав скаржитися на нудоту, страшні головні і шлункові болі, а уже через кілька годин не міг встати з ліжка.
 
Врятувати кандидата Ющенка
 
Через кілька днів ситуація настільки погіршилася, що Червоненко і ще один нашоукраїнець – Олександр Третьяков – були змушені найняти спеціальний літак, щоб доставити Ющенка у Відень до лікарні Рудольфінерхаус, яку порадив лідеру опозиції Іван Плющ.
 
Кілька днів Ющенко провів у реанімації, а його палата була взята під охорону австрійськими спецслужбами. Ситуація була дуже критичною.
 
Ющенко у книзі Перший Український. Записки з передової згадував: "О другій годині ночі мене везуть у реанімацію, Женя Червоненко падає на коліна й починає молитися. Він віруючий, але не християнин. Він забув, хто він такий взагалі, і стоїть, молиться на колінах".
 
Лікарі австрійської клініки поставили майбутньому Президентові діагноз "гострий панкреатит з ускладненнями, викликаними отруєнням токсинами". Згодом керівник австрійської клініки Рудольфінерхаус Міхаель Цімпфер уточнив – Ющенко був отруєний діоксинами.
 
Слідство веде ГПУ
 
20 вересня 2004 року у Верховній Раді було створено слідчу комісію зі з’ясування обставин отруєння кандидата в Президенти, а наступного дня Генеральна прокуратура за заявою Олександра Зінченка порушила кримінальну справу за статтею 112 Кримінального кодексу (замах на життя державного або громадського діяча).
 
Того таки 21 вересня лідер опозиції  у своєму зверненні до народних депутатів підтвердив версію свого отруєння, заявивши: "Те, що зі мною сталося – не проблеми їжі. Це проблеми політичного режиму в цій країні".
 
25 жовтня ГПУ припинила кримінальну справу, пояснивши погіршення стану Ющенка "активізацією латентної вірусної герпетичної інфекції". Однак через півтора місяця прокуратура скасовує свою постанову про закриття справи у зв'язку з отруєнням Ющенка.
 
ГПУ розглядає, за словами заступника генпрокурора Миколи Голомші, "неймовірну кількість версій", з яких все ж виділяють основну – отруєння діоксином
За президентства Віктора Андрійовича справа набирає обертів. Це і зрозуміло, Президент контролює силові структури та прокуратуру, то ж слідству уже ніхто не заважає. ГПУ розглядає, за словами заступника генпрокурора Миколи Голомші, "неймовірну кількість версій", з яких все ж виділяють основну – отруєння діоксином. На допити викликають народних депутатів, своє розслідування проводить СБУ.
 
Цілком закономірно, що через два роки від поновлення кримінальної справи – 14 грудня 2006 року – Ющенко робить сенсаційну заяву: "Формулювання доказу вже не є таким складним, як виглядало ще рік тому. Вже є достатньо знання, що б прийти з наручниками і забрати людей, частина яких відсутня в Україні. Установлені останні факти щодо того, хто ставив на стіл і яку страву. Де могла виникнути загроза передавання отрути в їжу".
 
Однак наступного дня Президента виправляє генпрокурор Олександр Медведько, стверджуючи, що "цей злочин є нерозкритим". Таким він фактично залишається і до цього часу.
 
Серед безлічі версій, які розглядали слідчі органи, можна виділити дві основні: Ющенка або отруїли діоксином, або погіршення його стану – це наслідок певної хвороби чи звичайного харчового отруєння, яке він використав у політичній боротьбі.
 
Версія №1. Діоксин
 
Основною версією, яка розглядалась і СБУ, і Генпрокуратурою, була версія про отруєння діоксином. Ця гіпотеза підкріплювалась тим, що, за словами Ющенка, він у той день ніде не їв з окремої тарілки, окрім як на дачі заступника голови СБУ. Розробляти цю версію слідство почало майже відразу – на дачі Сацюка проводились неодноразові обшуки, сліди діоксину шукали навіть у вирізаних колінах водостічних труб.
 
Наливайченко: Факт отруєння доведений результатами роботи слідчих і оперативної діяльності СБУ. Цей факт підтверджений також міжнародними експертизами і відповідними лабораторіями
Розповідаючи про хід слідства, Валентин Наливайченко, керівник СБУ за президентства Ющенка, у своєму інтерв’ю Радіо Свобода заявив: "Перше і найголовніше. Факт отруєння доведений результатами роботи і слідчих, і оперативної діяльності СБУ. Друга дуже важлива обставина, що цей факт підтверджений також міжнародними експертизами і відповідними лабораторіями. Три країни можу назвати: ФРН, Великобританія, Бельгія. Всі три результати підтверджують, що погіршення стану здоров’я відбулося внаслідок потрапляння в організм потерпілого значної дози хімічної речовини під назвою тетрахлордібензапародіоксин".
 
"Діоксинову" версію підтвердив і генпрокурор Олександр Медведько: "Заяви про те, що не було отруєння, просто безглузді. Вони спростовані органами слідства. В ході слідства доведено, що мав місце факт отруєння. Про це у нас є всі висновки й експертизи".
 
Однак, хоча версія отруєння кандидата у президенти діоксином і виглядає досить логічною, все ж вона не дає відповіді на запитання – хто ж отруїв Ющенка.
 
Крім того, якщо повірити, що керівника Нашої України хотіли отруїти спецслужби, то досить дивним виглядає той факт, що він залишився живим.
 
Версія №2. Харчове отруєння
 
На відміну від Ющенка, сумніви стосовно замаху на нього саме на дачі Сацюка висловлював Давид Жванія, який і був ініціатором цієї зустрічі. Певний час Жванія не робив гучних публічних заяв стосовно цієї історії, однак коли його доріжки з Ющенком почали розходитися, він став більш відвертим. Його слова про те, що ніякого замаху не було, а причина хвороби Ющенка – харчове отруєння, були надруковані більшістю українських видань.
 
За словами Жванії, версію про отруєння вигадали у штабі кандидата в президенти. "Сама версія отруєння Ющенка виникла не в його голові, а у його штабістів. І вони зробили таку заяву. Заяву зробив пан Зінченко, якого уповноважив штаб. Спочатку, що це біологічна зброя, хімічна. Не важливо – це була емоційна дія", - заявив Жванія.
 
Жванія наголосив, що після заяви Зінченка "штабісти" переконали Ющенка, і він сам підтвердив версію про отруєння діоксинами. Аналізи європейських клінік при цьому були підроблені
Жванія наголосив, що після заяви Зінченка "штабісти" переконали Ющенка, і він сам підтвердив версію про отруєння діоксинами. Аналізи європейських клінік при цьому були підроблені. За словами колишнього соратника екс-Президента, "лікарі Микола Корпан і Жак Сора, що заявили про отруєння Ющенка діоксином, сфальшували цей діагноз за матеріальну винагороду".
 
Версію про фальсифікацію аналізів обстеження Ющенка підтвердила і начальник відділу Генпрокуратури Лариса Чередниченко, яка написала рапорт на ім’я генпрокурора, у якому заявила: зразки крові, взяті у Ющенка у вересні-жовтні 2004 року, були таємно перевезені до Сполучених Штатів.
 
"Їх таємно доправили до США, де збагатили діоксином, а відтак, за сприяння співробітників американських спецслужб, передали до Австрії. Саме ці зразки крові були направлені керівництвом австрійської клініки "Рудольфвінерхаус" на дослідження в експертних установах, які й виявили наявність діоксину", - йдеться у рапорті, що цитує газета Сегодня.
 
Іншим доказом цієї теорії її прихильники вважають небажання Ющенка провести  експертизу в ГПУ, здавши відповідні аналізи.
 
Політичні дивіденти
 
Прибічники Ющенка назвали заяви Жванії аморальними, а генпрокурор Медведько – "просто безглуздими". Близький до Секретаріату Президента політолог Вадим Карасьов в інтерв’ю Голосу Америки пояснив виникнення подібних версій наближенням виборів: "Це пов’язано, по-перше, з виборами, що насуваються, а також з вибором 2004 року. Бо якщо буде створена така нова міфологія – що вибір 2004 року був зроблений під впливом фальшивого отруєння – то тоді фальшивим стає весь громадянський вибір України 2004 року.  Адже давно лунають закиди, що Майдан – це американська політтехнологія, що було несправедливо призначено переголосування і у Януковича вкрали перемогу. А тепер, якщо до всього цього долучити отруєння, нібито сфальшоване десь у Сполучених Штатах Америки спецслужбами, - ну, то тоді весь 2004 рік виявиться марним, облудним, і весь період 2004-2010 років можна буде делегітимізувати, інтерпретуючи оцю останню демократичну "п’ятирічку" України як сфальшовану, несправедливу".
 
Однак, незважаючи на твердження прихильників екс-Президента, версія про фальсифікацію аналізів має певне раціональне зерно. Не секрет, що отруєння допомогло Ющенку виграти вибори.
 
Єрмолаєв: Ющенко до президентської виборчої кампанії не відрізнявся особливою рішучістю, дуже довго визначався стосовно публічної політики. Хвороба суттєво змінила його поведінку
Президент Центру соціальних досліджень Софія Андрій Єрмолаєв у коментарі Новинареві з цього приводу зазначив: "В його (Ющенка, – ред.) долі ця історія відіграла надзвичайно важливу роль, оскільки не секрет, що Віктор Ющенко до президентської виборчої кампанії не відрізнявся особливою рішучістю, дуже довго визначався стосовно публічної політики. Виборча кампанія була досить кволою з точки зору динаміки і позиціонування".
 
Відправною точкою, що повністю змінила хід кампанії, була саме історія з отруєнням. "Хвороба суттєво змінила його поведінку, але головне, вона серйозно вплинула на електоральні настрої, оскільки ця подія була дуже швидко політично визначена як злочин режиму. І це, звичайно, суттєво змінило порядок денний виборчої кампанії. В фокусі опинився кандидат Віктор Ющенко, його доля, його здоров’я", – наголошує політолог.
 
При цьому Ющенко, на думку Єрмолаєва, цілком міг сам вірити у те, що його отруїли: "Такі трагічні події людиною завжди складно психологічно переживаються. Навіть якщо причини життєві, іноді простіше і психологічно важливіше самовизначитись і повірити в більш агресивну гіпотезу. Тому в цьому сенсі і Ющенко, можливо, навіть знаючи характеристики своїх проблем, певний час був переконаний, що це не випадково, що це наслідок певних злочинних дій".
 
Ставлять під сумнів отруєння з політичною метою Ющенка й інші політологи, наприклад,  Кость Бондаренко, який заявив: "Я не вірю в отруєння Ющенка, у те, що воно взагалі мало місце".
 
Фіналу не буде
 
За шість років від фатальної вечері на дачі Сацюка слідство фактично не зсунулось, і, незважаючи на оптимістичні прогнози керівників генпрокуратури і СБУ, навряд чи дійде до логічного кінця. Складається враження, що слідчі органи переймаються не стільки розкриттям справи, як тим, щоб все і далі залишалось оповитим туманом.
 
В українському політикумі занадто багато зв’язків і таємниць, щоб можна було завершити справу такого рівня
В українському політикумі занадто багато зв’язків і таємниць, щоб можна було завершити справу такого рівня. Важко не погодитись з Єрмолаєвим, який вважає, що "оточення Віктора Ющенка знає набагато більше, ніж це відомо публічно. Є  коло людей, в першу чергу, це люди, що вели кампанію, яке знає правду". Однак, коли хтось з них і починає говорити, як це зробив Жванія, це ще більше заплутує події.
 
Остаточно прояснити ситуацію мав би вирок суду, а його, на думку багатьох політиків і експертів, очікувати не варто.
 
Схоже, що справа про отруєння Ющенка так і залишиться "глухарем", поповнивши світовий список резонансних злочинів, які так і не були розкриті.
 
Мирослав Гришин, для Новинаря
[20.08.2010 16:10:30] | Переглядів: 717
Мітки: #Ющенко 

Коментарі

20.08.2010 17:42:08
Але ж у січні 2005 року Ющенко заявив, що це справа його честі. тим більше, що він знає й депутата, який привіз в Україну діоксін. То ж той депутат і де та честь?
Востаннє редаговано deddon 20.08.2010 17:42:31
Не згоден Згоден  Підтримка: 100%(4/4)





programming by smike
Адміністрація: [email protected]
© 2007-2024 durdom.in.ua
Адміністрація сайту не несе відповідальності за
зміст матеріалів, розміщених користувачами.

Відновити пароль :: Реєстрація
пароль
пам’ятати