Нардеп БЮТ: "Це вже можна буде розглядати як військовий переворот" (Про битву під знаменами Феміди)


15 жовтня Віктор Ющенко заявив, що позачергові вибори до Верховної Ради «відбудуться незалежно від трюків, які веде Прем'єр-міністр та її політична сила».
 
Андрій Павловський, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко, не погоджується з цим.
 

 
– Я думаю, що вибори 7 грудня вже за жодних обставин не відбудуться,– сказав він нашому кореспонденту.
 
– Чому Ви так вважаєте?
 
– Бо, по-перше, Уряд в умовах світової фінансової кризи не виділив грошей на їх проведення, а по-друге, Указ Президента скасований в судовому порядку завдяки зусиллям наших юристів – Андрія Портнова, Святослава Олійника, Володимира Пилипенко, Валерія Писаренко.
 
– Схоже, добитися виконання судового рішення непросто. В Секретаріаті його просто не визнають.
 
– Нам стало відомо, що “юрист в кавичках” Пукшин написав листа до ЦВК з вимогою терміново зібратись, ухвалити рішення, оголосити про початок виборів, незважаючи на заборону суду. 14 жовтня п’ятеро депутатів від БЮТ чергували в приміщенні Центральної виборчої комісії, тому що є рішення Київського окружного адміністративного суду, яким відмінено укази Президента і заборонено ЦВК вчиняти будь-які дії щодо організації позачергових виборів. Депутати, маючи певний статус згідно Закону про статус народного депутата були там присутні, щоб спостерігати за тим, чи виконується чинне законодавство та рішення суду, не дати Секретаріату Президента тиснути на членів Центральної Виборчої Комісії. Вони сиділи в приймальні й тихо читали газети.
 
І от десь на початку 11-ї години до приміщення ЦВК залетів пан Гелетей. Разом з ним було чоловік 25 спортивної статури і люди в цивільному, які відмовлялись представлятись. За ними забігли в приміщення ЦВК десь біля сотні людей в зеленій формі УДО, перегородили шляхи до кабінету голови ЦВК Шаповала і до залу засідань, де мусили зібратись члени ЦВК. Гелетею цього мало здалось, він ще викликав спецназ в чорній формі зі шлемами, щитами, бронежилетами, з бойовими автоматами, яких теж було не менше сотні чоловік - групу “Альфа” СБУ. І вони стали стіною, перегородили там вузенькі коридори, так що депутати не могли ні вийти, ні пройти. Причому коли з’явилась “Альфа”, була створена повна блокада для депутатів. І от в такому стані ми перебували біля години. Особисто діями спецназівців командував Гелетей: він казав, куди їм іти чи бігти, роздавав їм всі розпорядження, в доволі грубій формі стосовно депутатів. Частина наших депутатів, які хотіли до нас підійти, залишились на першому поверсі, бо ліфти не працювали та по всім сходам стояли спецназівці, які не давали пересуватись і співробітникам ЦВК, і народним депутатам. Така тиснява почалась! Заблокували ліфти, відключили світло. Коли приїхали журналісти, їх навіть не підпускали до ЦВК.
 
Потім під дулами автоматів членів ЦВК повели на засідання ЦВК. Ми це розцінили не як спробу викинути депутатів з приміщення, а як спробу психологічного тиску, залякування членів ЦВК. Бо коли тебе ведуть два охоронці і на тебе направляють автомати, не кожен витримає. Тим більше, що там половина жінок. Я знаю, вони хотіли на вимогу Балоги примусити членів ЦВК, незважаючи на заборону суду приймати якесь рішення оголошувати про порядок виборів. Але у членів ЦВК, ми їм вдячні, вистачило мужності, і вони більшістю голосів проголосували за те, щоб не приймати жодного рішення, поки не буде відповідного рішення апеляційного суду. Така напруга тривала більше години, після чого Гелетею зателефонували і стало відомо, що апеляційний суд переніс розгляд цієї справи на п’ятницю. Тобто, рішення буде прийматись 17 жовтня.
 
Після цього Гелетей дав команду евакуюватись, і спецназівці побігли геть. Буквально через півхвилини вже звільнили приміщення. Але тих депутатів, які з першого поверху спробували піднятись на шостий до ЦВК, трішки поштовхали, сутичка невелика була. Хто високо посвідчення піднімав, тому по ребрам дали, щоб не тикав посвідчення, що він народний депутат. Потім приїхали майже сто депутатів від БЮТ, почали розбиратись, що сталось. З Гелетеєм і з начальником комендатури ЦВК поговорили по-чоловічому. Сказали ми Гелетею, що він за генерал-полковник, що він ще півтора роки тому був скромним підполковником міліції. Йому залишилось ще отримати звання маршала, і він за ці зірочки готовий виконувати будь-які незаконні розпорядження. З’ясовували з ним, навіщо сто спецназівців кинуто проти п’ятьох депутатів, кого він хоче цим залякати.
 
– Отже, ви добилися відстрочки початку виборів ще на два дні?
 
– Як мінімум до засідання апеляційного суду в п’ятницю виборчий процес не почнеться. Мало того, був поновлений на посаді суддя Келеберда, якого Ющенко звільнив вночі, причому просто відмінивши строчку в старому указі. Отакі юридичні дії вже називають “пукшинізмами”, бо це абсурд: людина два роки посідала посаду, розглянула десятки справ, а тепер що, всі рішення по цим справам виявляться недійсними? Методи Балоги і Пукшина відомі – вони діють нахабно, “по бєспрєдєлу”. А потім Ющенку виявилось мало звільнити одного суддю, він розігнав весь суд, звільнив десятки суддів. Яка ж це демократія?! Втім, є добра новина: Київський обласний адміністративний суд відмінив Указ про ліквідацію міського суду.
 
Блок Юлії Тимошенко кожен неправовий, незаконний Указ Ющенка буде через суди відміняти. Вони можуть всі ці укази повісити собі на гвоздик в туалєті Секретаріату Президента і використовувати ці укази Ющенка за призначенням. Вони зараз нікчемні і не мають юридичної сили.
 
Всі ці дні депутати від БЮТ були присутні в приміщеннях судів, бо нам від суддів поступила інформація, що на них особисто тисне голова Вищого адміністративного суду Пасенюк. Він обзвонює на мобільні телефони кожного суддю і вимагає від них, щоб вони якнайскоріше відмінили рішення про призупинення виборів, погрожує звільненням з роботи і відкриттям кримінальних справ. Щоб не лякали Балогою суддів, наші депутати сиділи буквально в приймальні Пасенюка і слідкували, щоб він не вчиняв незаконних дій. У разі крайньої потреби ми готові супроводжувати суддів, щоб Секретаріат не чинив на них тиску. Наші депутати по одному-двоє чергують цілодобово в адміністративному та апеляційному судах, щоб бійці Гелетея не почали виганяти суддів з приміщення. Бо минулого тижня та ж “Альфа” кількістю 50 бійців з автоматами свавільно зайняла приміщення апеляційного суду, викинула звідти чотирьох народних депутатів.
 
До речі, група “Альфа” – це у нас єдиний в державі антитерористичний підрозділ. Депутати задаються питанням: чому цей підрозділ бореться з нардепами і тисне на суддів, замість того щоб поїхати в Африку і звільнити наших моряків з судна “Фаїна”, які більше місяця знаходяться в полоні у піратів!
 
– УДО охороняє і Верховну Раду. Чи можуть виникнути перешкоди з боку силовиків, якщо парламент захоче відновити роботу?
 
– Я знаю, що зараз проводяться переговори між фракціями, щоб наступний тиждень у Верховній Раді зробити пленарним і прийняти першочергові зміни до державного бюджету в зв’язку з фінансовою кризою. Юристи кажуть, що Верховна Рада зараз цілком правомочна, той же Пасенюк. Але будівлю парламенту охороняє Управління Державної Охорони.
 
Може бути так, що ми прийдемо, а на дверях буде величезний замок і будуть стояти в оцепленні бійці Гелетея і просто депутатів не пустять на робочі місця. Тоді це вже можна буде розглядати як військовий переворот,– категорично підвів риску Андрій Павловський.
 

 
Між тим Валерій Гелетей категорично заперечив інформацію про побиття народних депутатів, які знаходилися у приміщенні ЦВК. Він наголосив, що після засідання ЦВК депутати зробили спробу силового захоплення чергової частини УДО, зокрема, кімнати, де зберігається зброя. «Депутати вчинили хуліганські дії, побили військовослужбовців УДО, завдали шкоди майну УДО і засобам зв'язку», – обурився він.
 
– Чи за кожним народним депутатом прийдеться ставити працівника державної охорони? – поставив риторичне запитання Гелетей.
 

 
Один з тих, до кого Гелетею і його шефам дуже хотілося б приставити конвой – народний депутат від БЮТ Святослав Олійник, один з передових «бійців» юридичного фронту. Поки що він воює за відміну дострокових виборів, але й має далекосяжні плани влаштувати Президенту імпічмент у зв’язку з тяжкою психічною хворобою.
 
– Чи діє зараз указ Президента про розпуск Верховної Ради? – спитали ми у нього.
 

 
– Тут навіть нема чого коментувати депутату, тому що є офіційний коментар Пленуму Вищого Адміністративного Суду, і в принципі голова ВАСУ виступив з аналогічним коментарем, що Указ просто не діє в зв’язку з тим, що він призупинений судовою ухвалою. Я вважаю, що в будь-якому разі, коли б він і діяв, це все одно не означало б, що Верховна Рада не може засідати.
 
– Чи правда, що Секретаріат Президента добивається від ЦВК виконання призупиненого указу?
 
– Так, і саме з цим пов’язане перебування наших депутатів в приміщенні Центральної Виборчої Комісії. Є відповідний лист керівництва Секретаріату Президента, який вимагає проводити засідання ЦВК, не звертаючи уваги на наявність судових ухвал.
 
– Прокоментуйте заяву Віктора Ющенко, що “блокування роботи судів засвідчило значний вплив однієї політичної сили на роботу судової системи та ще раз підтвердило нагальність її реформування”.
 
– Віктор Андрійович, коли каже про якийсь “вплив однієї політичні сили”, мабуть, має на увазі себе.
 
Я вважаю, що вплив на суди має і чинить тиск на суди виключно Секретаріат Президента. Персонально це робить Пукшин, а також відділ представництва Президента в судах, який очолює Руслан Кирилюк.
 
Вони безпосередньо в ручному режимі використовують весь діапазон впливів на суд, весь спектр шантажу, починаючи від залякування і погроз, закінчуючи підготовкою указів про ліквідацію судів і про звільнення cуддів заднім числом, погрози застосувати відносно суддів оперативно-розшукові засоби Служби Безпеки України.
 
Президент про це знає, все це свідомо робиться з його згоди на виконання саме його вказівок.
 
І той брутальний підхід, який сьогодні демонструється Секретаріатом Президента по відношенню до судової влади, є вже не тільки предметом коментарів народних депутатів, але і відповідних органів суддівського самоврядування.
 
Вчора ми чули заяву голови Верховного Суду, який констатує таку ситуацію. Найближчим часом, я думаю, ми будемо знати офіційну реакцію органів суддівського самоврядування на цю тему,– натякнув Святослав Олійник.
 

 
В Секретаріаті Президента вже здогадуються, якою може бути реакція суддівського самоврядування. “Існує інформація про те, що на 16 жовтня планується організація засідання Ради суддів України, і не виключено, що на ній буде розглядатися питання про звільнення з посади Голови вищого адміністративного суду України” – повідомив керівник Служби з представництва в судах України інтересів Президента та створених ним консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб Секретаріату Глави держави Руслан Кирилюк.
 
Можливо, пан Кирилюк має рацію, волаючи про “безпрецедентне рейдерство проти всієї судової системи України”. Але це той самий випадок, коли рейдерів важко відрізнити від анти-рейдерів.
 
Зрештою, пані Феміда матиме глибоку моральну травму незалежно від того, чи її згвалтували з сердечної любові до справедливості або під впливом наколотих апельсинів.

Юрій Шеляженко (16.10.2008) durdom.in.ua