ПОЗИТИВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ОПЛАТИ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ


ПОЗИТИВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ОПЛАТИ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ПОЗИТИВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ОПЛАТИ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
Часто мене тузіки запитують «ПРО КРАХ УКРАЇНСЬКОЇ ЕКОНОМІКИ». Вони не спроможні оцінити, що цей крах вже давно став реальністю. Особливо ці процеси поглибилися за останні 10-14 років. Ось приклади успішної економіки сусідньої Польщі із якою ми в 1991 р. виходили на старт із однаковими параметрами. І куди нам тепер тягатися із Польщею, яку щоб наздогнати за 15 років нам треба мати щорічно економічний ріст в 10 %. При рості в 2.5 % нам вже треба 50 років.
Ось можна назвати стан держави Україна на даний момент кількома показниками, які дають повну характеристику. Державний бюджет за доходами виконується на 29 серпня тільки на 85 %. Державний борг на 31.07.2019 р. вже перевищує 82,4 млрд дол., а за боргом в 2019 р. треба виплачувати понад 489 млрд грн із доходів в 1026 млрд грн.
[/IMG]
 
Але я сьогодні хотів мову повести за інші питання. Ось 30 серпня державна служба статистики оприлюднила показники за стан розрахунків населення за комунальні послуги. І вже за доброї традиції, яка розпочалась ще у березні, оплата значно перевищує місячні нарахування. Тобто, при нарахуванні за липень 4,2 млрд грн населення оплатили 6,1 млрд грн або 145 %.
І в цілому можна показати, що нарахування платежів для населення за 7 місяців 2019 р., оплата становить більше 103 %. Разом з тим, борги все ще становлять понад 53 млрд грн, в т.ч.:
- за централізоване опалення та постачання гарячої води –  15,2 млрд.грн,
- за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 4,8 млрд.грн,
- за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 4,0 млрд.грн,
- за вивезення побутових відходів – 0,8 млрд.грн,
- за постачання природного газу становила 23,4 млрд.грн, - 48.2
- за постачання електричної енергії – 4,8 млрд.грн.
 
Треба, звичайно, аналізувати, що ж відбувається із нарахуваннями та оплатою. Немає підстав вважати, що доходи населення виросли і вони почали повністю розраховуватися за нарахованими сумами. І це показує показник, що в липні житлові субсидії отримували понад 2.2 млн домогосподарств або понад 15 %.
 
Очевидно, в аналіз треба брати до уваги, що уряд в жовтні-листопаді-грудні 2018 р. ПОЗБАВИВ значної частини населення права на субсидію, коли її надавали тільки для 1.4-3.3-3.6 млн домогосподарствам. Такі дії влади населення сприйняли масовими неплатежами, коли оплата в листопаді 2018 р. становила тільки 46 % нарахованих сум.
 
В таких умовах тільки за зимові місяці борги населення виросли із 38.2 млрд грн у вересні до 69,4 млрд грн у лютому. Тобто, тільки за зимовий період 2018/2019 рр. – більше як на 31,2 млрд грн. Або рівень розрахунків становив 46-58-70 % до нарахованих платежів. Очевидно, що в цей час до традиційних неплатників додалися і домогосподарства, яких позбавили субсидій в силу різних встановлених урядом норм.
 
Вже в 2019 р. уряд встановив вимогу до населення, щоб до травня розрахуватися із боргами і хто буде мати борги більше 340 грн за компослуги – не будуть надавати житлових субсидій в майбутньому. Тому вже із березня 2019 р. ті домогосподарства, які очікують житлові субсидії змушені були масово розраховуватись і покривати борги. Тому і вийшло, що за березень-липень борги населення зменшилися із 69,4 млрд грн до 53,0 млрд грн.
 
Чи втримаються такі тенденції розрахунків населення за компослуги, очевидно, є сумнівним. Ось зараз із жовтня підуть масові звернення населення із заявами на субсидії. І якщо влада так підійде до надання їх як в 2018 р., рівень оплати в зимові місяці повторить поганий приклад листопада 2018 р.
 
За літні місяці також набули постійні тенденції у зниження ціни газу. Але коли підвищували то відразу із 1.08 грн до 7,88 грн, а знижують на 5-7 % у місяць. Ніби випробовують населення на спроможність оплати. Інші комунальні послуги у зниженні не помітні.
На завершення тривожних роздумів, хочеться, щоб у владних коридорах зрозуміли прості відповіді на питання тарифів та оплати. В Україні на даний час нараховується 14,9 млн домогосподарств, які називають у комунальному секторі – особові рахунки. Хоч на ці 14,9 млн домогосподарств вже нараховується понад 17 млн квартир та житлових будинків. І держстату, очевидно, треба змінити свою методику аналізу стану розрахунків за компослугами, щоб встановити дійсну картину НАДАННЯ послуг і розрахунків.
Також стан розрахунків та заборгованості показує, що 20-30 % домогосподарств ЗОВСІМ не розраховується за нарахування, ще біля 30-46 % домосгоподарств розраховується із наданими субсидіями і повністю розраховується тільки біля 20 % домогосподарств.


dobryj5 (01.09.2019) durdom.in.ua