для старих юзерів
пам’ятати
[uk] ru
Для полноценной работы сайта включите в вашем браузере поддержку JavaScript. В противном случае многие функции сайта будут недоступны.

Символи (продовження епопеї)

Символи (продовження епопеї)
А давно, рєб'ята-хлоп'ята, не розказував я вам оповідок про геральдику й вексилологію.
А між тим для цього вимальовується привід.
 
Привід, в принципі, не свєжак, але даний текст визрів саме сьоодні.
 
Отож, почалося все аж 14 липня, коли Верховна Рада України з ініціативи кіровоградського художника Ігоря Смичека та законодавчої ініціативи народнофронтовика Горбунова та регіонала (не варто цього забувати) Бєрьозкіна перейменувала Кіровоград у Кропивницький. Багато можна сперечатися щодо вибору саме цієї назви з усіх запропонованих , щодо того, що у світі іменами діячів культури міста не називають, щодо того, що історична назва міста - Єлисаветград і частина містян вважає, що містові треба повернути історчну назву.
Однак факт відбувся. Місто отримало нову назву. Ця назва українська, звучить по-українськи (на відміну від Інгульська чи Єлисаветграда) і увічнює пам'ять про одного з засновників українського театру - Марка Кропивницького.
Відбулося те, що повинно було відбутися.
 
Однак перейменування міста потягло за собою ідіотизми на місцях.
 
Зокрема, згідно Програми розвитку основ громадянського суспільства та комунікації міської ради з громадою міста на 2016 рік, у Кропивницькому буде оголошено конкурс на створення нових герба і прапора міста.
 
А художник-графік Ігор Смичек, який запропонував для міста нову назву Кропивницький, як виявилося уже й розробив проект нового герба (чуйка, не інакше). Однак, судячи з даного проекту, Ігор Володимирович не вважав за потрібне ознайомитися з геральдичними нормами, а тому і створив ось це:

 
Ігоря Володимировича я поважаю, а тому буду стриманим у висловлюваннях.
Річ у тім, що герб - це не картина. Він має бути максимально лаконічним. Один меседж - одна фігура. Що ж ми бачимо тут? Фактично - це пейзаж з театром ім. Кропивницького по центру в оточенні дерев.  Згори чомусь театральні лаштунки. Знизу чомусь натюрморт: сувої, перо, чорнильниця. Про нехтування основного правила геральдики (метали не накладаються на метали, а фініфті на фініфті) я вже взагалі мовчу.
Незрозумілим особисто для мене  є поєднання у гербі двох мотивів: історії краю (щитотримачі герба - скіф та козак) і власне театру. А від Совкової традиції "підписувати" герби ("Кропивницький", "Мукачеве", "Полтава") мені просто сумно.
 
Зрештою, я не розумію для чого містові треба змінювати герб та прапор. Звісно, зміна назви міста природно тягне за собою певне оновлення. Проте сучасні герб та прапор Кропивницького не містять жодної забороненої символіки та ніяк не пов'язані з попередньою назвою міста.

Крім того, на відміну від проекту пана Смичека, сучасні герб та прапор авторства Віталія Кривенка цілком відповідають нормам геральдики. Хоча і мають, як на мене, суттєвий недолік: і на прапорі, і на гербі зображено вигадану монограму Святої Єлизавети - покровительки міста. Дана монограма викликає не дуже приємні асоціації, адже вигадана вона для того аби замінити іншу монограму іншої Єлизавети - російської імператриці, вензель якої раніше зображувався на гербі міста (тоді ще Єлисаветграда):

 
Є й ті, кого дратує зображення на гербі фортеці Святої Єлизавети. Начебто, з неї "почалась знищення Війська Запорозького". Для окремих людей вона є символом панування Росії на українських землях. І, будьмо відвертими, саме з цієї фортеці і почалась Новоросія (не вигадана "маладая рєспубліка" на Донбасі, а справжня, історична).
Однак ми маємо бути реалістами і усвідомлювати, що місто Кропивницький почалося саме з неї. Які би поселення не існували на цих землях до будівництва фортеці, проте Кропивницький виріс саме довкола фортеці Святої Єлизавети й ім'я Єлмсаветград отримав саме на її честь. І нічого вже тут не поробиш.
 
На мою думку, міняти герб міста не потрібно. Однак чинний герб потребує певних змін.
Особисто я бачу це так:

На гербі збережено фортецю, проте "вензель Святої Єлизавети" замінено на тризуб. Я вважаю, що це було би гарним символом того, що місто почалося з російської фортеці, але нині воно є українським.
 
Багато хто дорікне мені, що державну символіку не прийнято зображати на муніципальних гербах, однак такий елемент як тризуб містять також герб Чернівців (який, до речі, в минулому містив символи Австрії та Румунії):

та герб Чернігівської області:

Подібна практика існує й за кордоном. Так герб польського Вроцлава досі містить герб Чехії - Богемського лева:

Власне, і сам герб Кропивницького в своєму Єлисаветградському минулому містив державний герб Російської Імперії:

 
Тому я щиро переконаний, що геральдика - це мистецтво, в якому все вирішують деталі. І тому невелике доповнення до графіки чинного герба може докорінно змінити його символіку, а відтак, як на мене, є пріоритетнішим, ніж заміна герба на новий, який не відповідатиме нормам геральдичної науки.
***

А в цей час, до речі, в "русском Криму" активно міняють міські герби. В одних містах створюють нові герби, а в інших замінюють совкові герби на історичні. Наприклад, Севастополь уже доволі довгий час замінює совковий герб з пам'ятником загиблим кораблям і золотою зіркою на дореволюційний - з грифоном (геральдичним символом роду Романових) та георгієвською стрічкою:

І це лише один з показових прикладів.
Так уже затверджено нові герби Феодосії та Ялти.
 
Взагалі ж, як би не прикро було мені це визнавати, Ерефія ставиться до символіки значно серйозніше, аніж Україна. На жаль, в Україні не існує органів, які би слідкували за дотриманням вимог геральдики у гербах міст, сіл, селищ та областей, а тому доволі часто в українських містах статус герба отримують малюнки, які просто не можуть вважатися гербами (наприклад, "герби" Борисполя, старого Угринова).
В цей же час в Ерефії існує реєстр гербів, без внесення до якого символ гербом не вважається. А до реєстру він не може потрапити без схвалення Геральдичної ради при президенті РФ.
Таким чином, як би це дивно не звучало, Хуйло проводить (і доволі вдало) найсправжнісіньку декомунізацію у російській геральдиці.
Наприклад, герб Волгограда нині є нелегітимним, бо: А) совковий, Б) не відповідає вимогам геральдики. І волгоградська влада нічого не може з цим зробити лише тому, що спецрада при хуйлі вимагає змінити герб. І, що характерно, процес заміни герба вже запущено:

 
Я щиро вважаю, що вчитися розумних речей потрібно навіть у ворога. І в Україні теж має нарешті бути офіційно укладено список норм, без дотримання яких герб гербом не вважається і позбавляється даного статусу. Такий елементарний запобіжник легко відсіє абсурдні проекти накшталт проекту герба Кропивницького авторства Смичека чи проекту герба Запоріжжя авторства Андрія Авдієнка, а також зменшить кількість змін символів того чи іншого міста "бо старий гєрб шось нікрасівий". Герб - не труси, його кожен день не міняють. Крім того, зникнуть ганебні, проте чинні символи міст і сіл України.
 
Держава не може існувати без символіки, тому до творення гербів і прапорів слід підходити відповідально.

© @ндрійко [06.08.2016] | Рейтинг: 43.9/23 | Переглядів: 2829

2 3 4 5 43.9/23
Коментарі

1 2   »
Ami

Ami
06.08.2016 20:28:47
Кропивницкий безусловно выдающийся артист и театральный деятель
 
Но в честь театральных деятелей не принято называть областные центры
 
В Испании нет областей имени Лопе де Веги, а в Англии нет городов с названием Шекспировск или Нелли Гвинск например
Не згоден Згоден  Підтримка: 40%(2/5)

06.08.2016 20:33:24
Ami 06.08.2016 20:28:47
Но в честь театральных деятелей не принято называть областные центры
А прапори прийнято шити прямокутні чи квадратні. А в Непалу он який фігурнийbiggrin

З приводу назви Кропивницький цікаво висловився корєш Смичека Юрій Андрухович: http://zbruc.eu/node/46598
Не згоден Згоден  Підтримка: 100%(4/4)

Ami

Ami
06.08.2016 20:33:53
Что касается гербов - самым правильным отображением нынешнего государства был бы герб на котором с одной стороны кролик, с другой стороны поросенок, а посредине корыто
 
Ну и девиз - мы жрем и дерибаним
Востаннє редаговано Ami 06.08.2016 20:34:29
Не згоден Згоден  Підтримка: 75%(9/12)

Ami

Ami
06.08.2016 20:35:10
Автору плюсикsmile3
 
Тема действительно интересная
Востаннє редаговано Ami 06.08.2016 20:36:01
Не згоден Згоден  Підтримка: 71%(5/7)

06.08.2016 20:39:21
Ami 06.08.2016 20:35:10
Автору плюсик
Дякуюsmile3
Не згоден Згоден  Підтримка: 100%(2/2)

Ami

Ami
06.08.2016 20:51:28
Тема интересная, потому что в ней отражены детские болезни украинского государства
 
Типа нельзя вернуть городу первоначальное название Елисаветград!
 
Почему нельзя? А потому что это ымперское название!!!
 
Ну Одесса это ведь тоже имперское название - и Николаев с Херсоном. Но их менять почему-то не спешат
 
При этом Елисаветград получил это имя во время правления украинофилки Елизаветы, которая восстановила украинское гетманство, а Одесса с Николаевом и Херсоном - во время правления украинофобки Екатерины, которая это гетманство уничтожила вместе с войском Запорожским
 
Почему же в нынешней Украине Екатерина в почете, а Елизавета в немилости?
Востаннє редаговано Ami 06.08.2016 20:58:28
Не згоден Згоден  Підтримка: 67%(6/9)

06.08.2016 20:55:51
Ami 06.08.2016 20:51:28
детские болезни украинского государства
Yes
Не згоден Згоден  Підтримка: 75%(3/4)

06.08.2016 21:25:00
Ami 06.08.2016 20:51:28
Ну Одесса это ведь тоже имперское название - и Николаев с Херсоном. Но их менять почему-то не спешат
Ами, сплюньте три раза, а то ещё накаркаете! У них ума хватит-чего-чего, а идиотизма украинской власти не занимать. Представляю себе реакцию европейцев, когда узнают, что в воюющей Украине нет более важных проблем, чем переименование городов. А уж того, кто предложил назвать город "Кропивницьким" можна зразу в дурдом сдавать, тут диагноз сразу понятен. И ещё удивляются, откуда у людей ностальгия по СССР? Там тоже меняли названия, но не в военное же время?! Единственный дурачок, которому пришла в голову подобная идея-царь Николай Второй, переименовавший Петербург в Петроград, закончил свою жизнь в подвале ипатьевского дома...
Востаннє редаговано Нечай 06.08.2016 21:28:31
Не згоден Згоден  Підтримка: 50%(4/8)

06.08.2016 21:27:01
@ндрійко, сегодня на удивление много интересных авторов снизошли на ДД. smile3
Поэтому почитаю статью и скажу, если будет что сказать, потом.
Но оценку поставил, заочно, зная Вас. А то она (оценка) какая-то дохлая была. smile3
Zwariowanа привет. Ну, если это ещё актуально. Дело-то молодое. Всё меняется...
Не згоден Згоден  Підтримка: 60%(3/5)

06.08.2016 21:28:05
Я щиро вважаю, що вчитися розумних речей потрібно навіть у ворога.
Та щось ви не вчитесь, як захопити Кубань за допомогою "зелених чоловічків", а стараєтесь переплюнути хуйловський ідіотизм. Навіть не сумніваюсь, що це вам вдасться...
Не згоден Згоден  Підтримка: 60%(3/5)

06.08.2016 21:28:46
Zweifler 06.08.2016 21:27:01
оценку поставил, заочно, зная Вас. А то она (оценка) какая-то дохлая была
Благодарствую
Zweifler 06.08.2016 21:27:01
Zwariowanа привет
Окsmile3
Zweifler 06.08.2016 21:27:01
Ну, если это ещё актуально. Дело-то молодое. Всё меняется...
Я однолюб
Нечай 06.08.2016 21:28:05
Та щось ви не вчитесь, як захопити Кубань за допомогою "зелених чоловічків"
А нафуя її захоплювати? Чи нам без неї проблем мало?
Нечай 06.08.2016 21:28:05
стараєтесь переплюнути хуйловський ідіотизм
В плані геральдики в Мордорі далеко не ідіотизм, а чітко спланована і гарно налагоджена ідеологічна робота.
А в Українській геральдиці бардак. Бо символіка не турбує нікого. І дуже дарма.
Востаннє редаговано @ндрійко 06.08.2016 21:31:53
Не згоден Згоден  Підтримка: 63%(5/8)

06.08.2016 21:53:09
@ндрійко 06.08.2016 21:28:46
В плані геральдики в Мордорі далеко не ідіотизм, а чітко спланована і гарно налагоджена ідеологічна робота.
Не слухайте расєйскіє "Вєсті" і буде вам щастя. Бо простих кацапів турбує, що за останні 15 років в країні закрилося близько 35 ТИСЯЧ підприємств. От за це вони владу начнуть скоро трішки різати. а геральдика їм до писти.
Не згоден Згоден  Підтримка: 67%(4/6)

06.08.2016 22:14:17
Нечай 06.08.2016 21:53:09
Не слухайте расєйскіє "Вєсті" і буде вам щастя.
А я й не слухаюbiggrin
Нечай 06.08.2016 21:53:09
От за це вони владу начнуть скоро трішки різати.
278385 не вірю, Хуйлу з кацапами дуже пощастило. Їм, в принципі, маловажливо, хто рулить. Головне, щоб назавжди. Навіть Ємєлька Пугачов, щоб заманити на свою сторону побільше кацапів змушений був видавати себе за царя.
Не згоден Згоден  Підтримка: 80%(4/5)

06.08.2016 22:19:12
Суттєво, суттєво!
5
Не згоден Згоден  Підтримка: 67%(4/6)

06.08.2016 23:15:45
@ндрійко 06.08.2016 22:14:17
не вірю, Хуйлу з кацапами дуже пощастило. Їм, в принципі, маловажливо, хто рулить. Головне, щоб назавжди. Навіть Ємєлька Пугачов, щоб заманити на свою сторону побільше кацапів змушений був видавати себе за царя.
Та я вже й так зрозумів, що історія-то не ваше, займайтеся геральдикою.
Не згоден Згоден  Підтримка: 33%(1/3)

06.08.2016 23:20:22
Нечай 06.08.2016 23:15:45
Та я вже й так зрозумів, що історія-то не ваше
Цікаво-цікаво, схоже ви думаєте, що то вашеbiggrin
Не згоден Згоден  Підтримка: 50%(3/6)

06.08.2016 23:59:39
@ндрійко 06.08.2016 23:20:22
Цікаво-цікаво, схоже ви думаєте, що то ваше
Ну я себе не вважаю великим знавцем історії, але все ж таких дурниць, як ви, в стилі "минстець", не пишу...
Не згоден Згоден  Підтримка: 33%(1/3)

07.08.2016 00:31:19
Дуже слушна стаття. Геральдіка - це наука зі своїми канонами, тож нехтування ними значно знижує художню та історичну цінність роботи. Дивно,  шо розробники полінилися залізти в тирнет та хоч почитати троха про геральдіку, хоча б основи.
 
Той же Якуновіч, коли розробляли йому герб десь знайшов більш-меньш адекватних виконавців, які зробили йому нормальний (за канонами) герб. От тільки не зрозуміло нащо кентавру руль - відірвав десь і не зна куди діти?
 
Востаннє редаговано Сліпий Пью 07.08.2016 00:32:52
Не згоден Згоден  Підтримка: 83%(5/6)

07.08.2016 00:33:28
Молодец, держи 5 Это довольно хорошее ИМХО, а не буквенные бредни какого-то гомомента, или хвэльдшура-педераста bad
Не згоден Згоден  Підтримка: 11%(1/9)

07.08.2016 00:48:41
Сліпий Пью 07.08.2016 00:31:19
Той же Якуновіч, коли розробляли йому герб десь знайшов більш-меньш адекватних виконавців, які зробили йому нормальний (за канонами) герб
І дуже це йому помогло? Вирішили піти шляхом Януковича-проїбати країну ради герба?
Не згоден Згоден  Підтримка: 33%(1/3)

1 2   »


programming by smike
Адміністрація: [email protected]
© 2007-2019 durdom.in.ua
Адміністрація сайту не несе відповідальності за
зміст матеріалів, розміщених користувачами.

Будь ласка, увійдіть за допомогою
Facebook-login