Картина дня за 24-04-2008. Обговорення напрацювань Національної конституційної ради

Події:
 
• 24.04 У ЗМІ активно обговорюються пропоновані НКР зміни до Конституції та причини перенесення вчорашнього засідання НКР. Нагадаємо, що офіційно засідання на якому мали бути представленні напрацювання робочих груп НКР, перенесли через хворобу А.Яценюка.
 
Позиції:
 
Кармазін Ю. А., Фракція НУ-НС
 
• Сподівається, що Віктор Ющенко "готується сказати людям, що у зв'язку з викликами, які стоять перед суспільством, потрібно припинити розмови про реформування Конституції, відкласти це на потім, коли буде спокійно в державі, і що поки треба жити за тією Конституцією, яка є". "Я вважаю, що НКР себе не вичерпала. Це була чудова ідея Президента - створити орган, в який, окрім парламентаріїв, входили б експерти, лідери громадських організацій і т. д. Фактично ця рада - міні-референдум, міні-нарада з народом... І цей майданчик має використовуватися для обговорення, для зняття напруги в суспільстві та більш ні для чого".
 
Сирота М. Д., Фракція Блоку Литвина
 
• Не впевнений, що погане самопочуття спікера А. Яценюка може послужити причиною перенесення засідання НКР. "Я б хотів нагадати, що в указі Президента про створення ради написано, що членом НКР можна стати за згодою. І якщо я не погоджуся брати участь в Конституційній раді, то це не означає, що рада не повинна працювати. Ми ж сповідуємо принципи демократії. Це означає, що засідання будь-якого колегіального органу можна проводити, якщо на нього прийшла половина плюс одна людина".
 
Захаров Є., Українська Гельсінська спілка з прав людини
 
• Розчарований поданою на розгляд ради концепцією конституційних змін. "Вона фактично є таким собі косметичним ремонтом чинної Конституції. А тут ремонтом косметичним не обійтись, бо Конституція вже потребує більш серйозних змін, ніж, те що пропонується". Баланс повноважень між першими особами держави та гілками влади в концепції виписаний вкрай нечітко.
 
А запропоноване скасування районних держадміністрацій, на його думку, призведе до хаосу та безвідповідальності на місцевому рівні.
 
Портнов А. В., Фракція БЮТ
 
• "Якщо Віктор Володимирович (Медведчук) дасть свої пропозиції до Конституції, а він дуже відомий фахівець у сфері конституційного права, ми із задоволенням використаємо його напрацювання". Водночас він зазначив, що зараз "над Конституцією працюють прем'єр-міністр України, народні депутати від БЮТ і вчені". Вважає. що нова Конституція буде прийнята восени. "Для цього необхідна ініціатива 150 депутатів, після цього - голосування 226 голосами для відправки до Конституційного Суду. Ми не сумніваємося, що і для ініціації такого процесу, і для відправки в КС, і для ухвалення Конституції на наступній сесії парламенту, сил у нас вистачить. У нас є відповідна кількість голосів - і 150, і 226, і 300 щодо кожного з конституційних етапів. Нова редакція Конституції вже готова. Восени вона буде прийнята".
 
Жванія Д. В., Фракція НУ-НС
 
• Переконаний, що "велика частина функцій повинна перейти до парламенту. Ми прихильники того, щоб в Україні була чітко визначена форма правління – чи то президентська, чи то парламентська. Двовладдя ні до чого доброго не приводить". "Народна самооборона" виступає лише за внесення змін до існуючої Конституції. "ми підтримуємо необхідність створення Тимчасової спеціальної комісії, яка займатиметься питаннями щодо конституційних змін. Народна самооборона готова буде входити до будь-якої комісії, яка створюватиметься в рамках парламенту для того, щоб працювати над матеріалами і законопроектами".
 
Томенко М. В., Фракція БЮТ
 
• Вважає, що засідання НКР було перенесено через відмову В.Ющенка презентувати концепцію нової Конституції, розроблену Секретаріатом президента. Також зазначив, що згідно із цією концепцією пропонується об'єднати в один розділи чинної Конституції "Правосуддя" і "Прокуратура". Крім того, за його словами, у цій концепції передбачається одноосібне право Президента призначати і звільняти генерального прокурора. За словами народного депутата, за цією концепцією Президент також має очолювати Вищу раду юстиції, а до повноважень Вищої ради юстиції належить внесення подання Президенту щодо призначення і звільнення суддів. У документі також передбачено виключення норми депутатського запиту до Президента. "З Президента фактично хочуть зробити особу із триєдиною владою – Президента, судді, прокурора".
 
Третьяков О. Ю., Фракція НУ-НС
 
• Прогнозує, що партія «Наша Україна» і коаліція підтримає проект Конституції, вироблений НКР при Президентові України. «...після так званої політреформи 2004-го наша політична сила і Президент України послідовно наполягають на необхідності балансу між гілками влади в системі парламентсько-президентської республіки». Нагадав, що одним з ключових завдань правлячої демократичної коаліції є усунення суперечностей, закладених в систему влади «так званою політреформою 2004-го року». «Про це чітко записано в коаліційній угоді».
 
Оніщук М. В., Міністерство юстиції України
 
• "Конституція передбачає забезпечення єдності виконавчої влади. Щоб в діяльність Уряду ніхто не втручався. Нинішній проект Конституції виходить із того, щоб зробити збалансований документ, який би не дозволяв мати монополію на владу тій чи іншій політичній силі".
 
Ключковський Ю. Б., Фракція НУ-НС
 
• Наголошує, що насамперед зміни торкнулися стосунків Президента, уряду, парламенту. "Концептуально запропоновано підхід, який виключає дуалізм виконавчої влади. Пропонується встановити спосіб формування виконавчої влади парламентом. В той же час, передбачається зберегти сильний вплив Президента у трьох сферах – зовнішня політика, оборона і безпека. Також передбачається посилити його роль, як гаранта державного суверенітету, Конституції і прав людини.
 
Експертна думка:
 
Бондаренко К. П., Київський інститут проблем управління імені Горшеніна
 
• Вважає, що напередодні президентських виборів, особливо зважаючи на нинішні рейтинги Ю.Тимошенко і В.Ющенка, було б розумніше обмежити Президента в правах – з тим, щоб В.Ющенко не залишив шансів на сильне президентство Ю.Тимошенко. Нагадав, що так свого часу зробив Леонід Кучма, ослабивши свого наступника В.Ющенка.
 
Погребинський М. Б., Київський центр політичних досліджень та конфліктології
 
• Висловив думку, що конституційна комісія в парламенті все ж таки буде створена, і при цьому загрози розпустити коаліцію не будуть реалізовані. «Президент віддасть свій проект Конституції в цю конституційну комісію, і всі вдаватимуть, що вони готують узгоджений варіант Конституції». Прогнозує, що в цьому документі швидше за все, буде передбачено, що Президента, як і раніше, обиратиме населення, але з у нього залишаться мінімальні повноваження.
 
Таран С., Центр соціологічних та політичних досліджень "Соціовимір"
 
• Вважає, що найгіршим варіантом є те, що обидві сторони, що знаходяться зараз у конфлікті, намагатимуться переписати Конституцію. «Будь-які зміни Конституції на користь якоїсь однієї партії, а не на користь інтересів всієї країни, закінчуються створенням неякісних і тимчасових конституційних проектів, які з часом переписуватимуться, що й трапилося з останньою Конституційною реформою» Вважає, що конфігурація влади може рухатися зараз у напрямі створення парламентської республіки.
 
Баронін А. Аналітична групи Da Vinci AG
 
• Зазначив, що протистояння Президента і Прем`єра безпосередньо пов`язане з підготовкою до президентських виборів 2009 року. «Конфігурація влади рухатиметься у бік посилення ролі Верховної Ради, оскільки домінуючі політичні сили - БЮТ і ПР - зацікавлені у концентрації влади саме в парламенті». Це й визначатиме роботу цих політичних сил у рамках реформування Конституції і структури вертикалі влади в цілому.
 
www.gart.org.ua

(24.04.2008 21:04:22) durdom.in.ua