Картина дня за 11-04-2008. Реакція на Постанову КМУ про регулювання проведення земельних аукціонів

Події:
 
• 07.04.08 Президент України В. Ющенко своїм Указом зупинив дію ухвали Кабміну №90 від 22 лютого "Про деякі питання проведення земельних аукціонів" і звернувся до КСУ для вирішення питання про конституційність даної ухвали Кабміну.
 
• 09.04.08 На засіданні Кабміну Прем'єр-міністр Ю. Тимошенко заявила, що уряд має намір в КС доводити конституційність своєї ухвали про порядок проведення аукціонів з продажу і передачі в оренду земель несільськогосподарського призначення.
 
• 10.04.08 Президент В. Ющенко заявив, що земельна політика КМУ призведе до створення монополії на ринку землі.
 
• 10.04.08 КМУ затвердив порядок проведення у 2008 році земельних аукціонів. За таке рішення проголосувало 9 членів уряду, утрималися - 8. Закрема М. Оніщук висловився проти ухвалення постанови, яка б дозволяла встановлювати порядок проведення земельних аукціонів, оскільки такий порядок, згідно зі ст. 135 Земельного кодексу, повинен встановлюватися законом.
 
• 11.04.2008 Глава Секретаріату президента В. Балога заявив про те, що земельні аукціони, пропоновані урядом Ю. Тимошенко суперечать законодавству та формують величезне поле для багатомільярдних зловживань.
 
Позиції:
 
Полянчич М.М., Фракція Блоку НУ-НС
 
• Зволікати із цим законом не має сенсу, оскільки уся земля, як сільськогосподарського, так і комунального призначення, уже давно перебуває на вторинному ринку.
 
У відтягуванні цього процесу зацікавлені представники БЮТ і комуністи, які шляхом аукціонів, організованих КМУ, намагаються діяти в своїх особистих інтересах. Таке відтягування негативно впливає на членство України в СОТ. «Без вільного ринку землі у СОТ нас не вітатимуть».
 
Кириленко В.А., Фракція Блоку НУ-НС
 
• "Ми наполягаємо на виконанні нашими партнерами коаліційної угоди і застерігаємо Блок Юлії Тимошенко від односторонніх дій, які можуть зашкодити єдності демократичної коаліції"
 
"Ми вже вкотре звертаємо увагу прем’єра на той факт, що законопроект про внесення змін до держбюджету на 2008 рік досі не схвалено урядом і не внесено до парламенту, хоча згідно закону уряд був зобов’язаний це зробити ще до 1 березня"
 
Кириленко застеріг прем’єра "від повторення спроб затвердити порядок проведення земельних аукціонів постановою Кабміну, оскільки така редакція постанови призведе до створення другої Тендерної Палати, тільки з продажу землі".
 
Оробець Л.Ю., Фракція Блоку НУ-НС
 
• Депутати від фракції БЮТ масово скуповують землю у Київській області. Про це йдеться у депутатському зверненні народного депутата України Лесі Оробець, яке вона направила на ім’я Президента Віктора Ющенка.
 
Депутат просить Президента втрутитися в ситуацію, яка загрожує значними втратами для держави і громадян України. Для цього, на думку депутата, слід дати доручення Службі безпеки України та Генеральній прокураторі України провести розслідування зазначених фактів і надати їм правову оцінку, групою депутатів від БЮТ, до якої входять Богдан Губський, Ігор Савченко, Костянтин Бондарєв та Сергій Осика, активно скуповуються землі у Бородянському, Броварському, Вишгородському, Іванківському, Васильківському та Києво-Святошинському районах Київської області. У незаконних діях активно використовується владний ресурс Блоку Ю.Тимошенко, зокрема, фракції БЮТ у місцевих радах Київської області, підконтрольне комунальне підприємство «Київський обласний інститут землеустрою».
 
Ющенко В.А., Президент України
 
• «Мене турбує те, що уряд йде дорогою створення монополій, яка через непублічність, некерованість процесу може сформувати ще більш тінізований простір у організації земельних відносин, особливо в питанні щодо купівлі-продажу землі», - сказав Глава держави, щодо заяви Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, яка стосувалася призупинення дії постанови уряду про продаж земель несільськогосподарського призначення.
 
«Я ще раз попереджаю уряд, авторів розробки подібного документу, що цей документ повинен відповідати виключно ринковим засадам, гармонізуватися з територіальними інтересами, інтересами, перш за все, органів місцевого самоврядування», -
 
наразі позиція уряду сприяє «встановленню незрозумілого малоконтрольованого процесу у земельних відносинах, які сьогодні мають серйозну критику суспільства, ділових кіл».
 
«Я не хочу, щоб аукціони, які проводяться і будуть проводитися таким механізмом, нам нагадували ситуацію, яка вже склалася наприклад, у Київській області, коли 2-3 особи, навіть представники певних державних структур, здійснюють по суті приватне управління колосальними ресурсними потенціалами".
 
Ткач Р.В., Фракція Блоку НУ-НС
 
• «Указ Президента, яким зупинено дію урядової постанови "Про деякі питання проведення земельних аукціонів» абсолютно обґрунтований. Адже постанова Кабміну, по-суті, заблокувала проведення земельних аукціонів».
 
Через некомпетентні дії Держкомзему, постанова Кабінету Міністрів України, яка б мала врегулювати ведення аукціонів, насправді їх "заморозила". Це стало причиною численних звернень від місцевих органів влади, оскільки непроведення земельних аукціонів веде до зриву запланованих надходжень до місцевих бюджетів. «Я також звернувся з відповідним листом на ім’я Прем’єр-міністра України із пропозиціями щодо внесення змін до вказаної Постанови» -
 
Зусилля Уряду, що спрямовані на забезпечення прозорості при розпорядженні земельними ресурсами, підтримуються як представниками влади, так і жителями країни. Саме тому Указ Президента є обґрунтованим, оскільки він зупиняє дію Постанови Кабінету Міністрів, яка по-суті їх заблокувала.
 
Тимошенко Ю.В., Прем'єр-міністр України
 
• Своє рішення пояснила побоюванням, що сформованою ситуацією може скористатися мер Києва Л. Черновецький, і в останні тижні своєї роботи роздати значну частину київської землі.
 
"Я вважаю, що ми з вами не маємо права цей порядок не прийняти, тому що позбавимо і київський бюджет, і міські бюджети по всій країні мільярдних додаткових доходів, якщо брати в сукупності по країні". Пояснюючи необхідність публічного обговорення цього питання, Тимошенко відзначила: "З огляду на те, що пан Балога зробив заяву, що Тимошенко хоче очолити земельну мафію, я хочу, щоб наше обговорення проходило привселюдно".
 
"Я знаю, що нелегко ламати ті правила і порядки, до яких звикла вся корупційна громадськість, особливо в системі поділу землі. І я думаю, ніхто з вас не хоче, щоб ці старі порядки залишалися. Ви знаєте, звідки вся ця політика, знаєте, як вона формується, і я не хотіла б, щоб ми були партнерами в цій політиці".
 
Балога В.І., Глава Секретаріату Президента України
 
• Земельні аукціони, пропоновані урядом Ю. Тимошенко суперечать законодавству та формують величезне поле для багатомільярдних зловживань."За змістом і способами земельні аукціони, які пропонував проводити Кабінет Міністрів, тотожні корупційним тендерним закупівлям", -
 
"Немає нічого дивного в тому, що Кабмін приймає постанову про аукціони з продажу землі, а прем'єр-міністр говорить про існування земельної мафії. Можна припустити, що керівник уряду просто хоче цю мафію очолити",
 
В розпорядженні Тимошенко є інструмент у вигляді Державного агентства земельних ресурсів.
 
"Його очолює ставленик БЮТ В. Воєводін - близький друг і бізнес-колега сумновідомого бютівського землевласника, народного депутата Б. Губського. Кабінет Міністрів через це агентство намагається створити механізм ручного перерозподілу землі. Кому це вигідно? Відповідь на це питання зрозуміла".
 
Оніщук М. В., Міністр юстиції
 
• Президент вважає, що питання відчуження землі повинні регулюватися законом. Тому цю суперечку потрібно вирішувати в КС.
 
Васюник І. В., віце-прем'єр-міністр України
 
• Звинуватив Ю.Тимошенко в спробі зробити з засідання КМУ теледебати і заявив, що прем'єр примушує міністрів "приймати рішення під тиском".
 
Шлапак О. В., Перший заступник Глави Секретаріату Президента – Представник Президента у КМУ
 
• Якщо Ю. Тимошенко підпише Постанову, це буде службовою фальсифікацією. Для її прийняття 9 голосів не достатньо, потрібно 14. Я впевнений, що Юлія Володимирівна про це знає.
 
Семинога А. І., Фракція Блоку Юлії Тимошенко
 
• Ми будуємо не феодальну, а ринкову економіку, тому не можна зупиняти ринкові механізми. Невже Президента задовольняє те, що земля у нас не продається? Вона реалізовується не на конкурсній основі, а дістається власникам через хабарі чиновникам. Це велика помилка. БЮТ вважає, що для того, щоб прибрати корупцію з влади, треба виробити прозорі механізми. У цьому конкретному випадку я переконаний, що земля виділятиметься на аукціонах, від цього отримуватиме користь місцевий і державний бюджети і, звичайно, ті бізнесмени, які хочуть займатися бізнесом.
 
Сухий Я. М., Фракція Партії регіонів
 
• У цьому питанні я на стороні Ющенка. Ми не можемо далі піднімати ціну на землі сільськогосподарського призначення. У законі про бюджет придуманий і збільшений податок на землі несільськогосподарського призначення. Всі промислові підприємства через свою технологічну специфіку потрапляють у дуже незручне положення. Наприклад, авіаційні підприємства, що мають випробувальні аеродроми, будівельні підприємства, які також мають якусь землю. Подальше викачування грошей у суб'єктів підприємницької діяльності неприпустиме. Це знижує конкурентоспроможність наших підприємств.
 
Голуб О. В., Фракція КПУ
 
• До певного часу Тимошенко вимушена зважати на Ющенка і виконувати якісь його навіть абсолютно абсурдні вимоги. Але як тільки вона переконається в тому, що процес перетікання до неї «помаранчевого» електорату став незворотнім, вона реагуватиме абсолютно по-іншому. Тимошенко буде жорсткою, атакуватиме. Думаю, для Президента це буде фатальним.
 
www.gart.org.ua

(11.04.2008 19:46:13) durdom.in.ua