Події:
• 20.04.08 У своєму інтерв'ю на телеканалі ICTV Прем'єр-міністр Ю.Тимошенко заявила, що після Великодніх свят парламент проголосує зміни до Конституції, що передбачають перехід до парламентської форми правління.
Позиції:
Турчинов О.В., Перший віце-прем'єр-міністр
• Іншого механізму ухвалення Конституції, як за рішенням Верховної Ради, не існує. Сподівається, що найближчим часом ВР зможе взятися до конкретних дій у цьому напрямі. "Одним із завдань внесення змін до Конституції повинне стати уникнення дублювання функцій різних гілок влади."
Тимошенко Ю.В., Прем'єр-міністр України
• "Я переконана, що після великодніх свят парламент збереться і проголосує в першому читанні зміни до Конституції, які потрібні сьогодні країні більше, ніж будь-які інші реформи". Прем’єр висловила переконання, що голосувати за зміни до Конституції демократична коаліція буде консолідовано. Сподівається, що конституційна реформа поставить крапку на хаосі в країні. "Парламентська форма в Україні нарешті наведе порядок. Буде так як у Німеччині – буде канцлер і буде порядок". Президент буде обиратися всенародно, але буде мати "досить помірковані" повноваження".
Кириленко В.А., Фракція Блоку НУ-НС
• Вважає, що дії БЮТ з приводу змін до Конституції “створюють реальну загрозу територіальній цілісності й державній незалежності України, які на нинішньому етапі розвитку країни здатна захистити лише дієва президентська влада». «Сьогодні БЮТ, регіонали й комуністи хочуть остаточно відібрати повноваження у Президента і передати їх партійним фракціям парламенту і якомусь «канцлеру», який цими фракціями буде призначатися. На практиці це означає створення системи колективної безвідповідальності і всевладдя парламентсько-олігархічних кланів». Звернувся до партнерів з БЮТ “з наполегливим проханням припинити руйнування коаліції, сепаратні дії спільно з опозиційними партіями проти партнерів по коаліції, а найголовніше – відмовитися від наміру всупереч волі громадян ревізувати Конституцію і передати президентські повноваження Верховній Раді».
Писаренко В.В., Фракція БЮТ
• Зазначив, що поки не вдалося домовитися з фракцією НУ-НС про створення відповідної ТСК в парламенті. БЮТ працюватиме над розробкою своєї редакції змін до Конституції. За цей час БЮТ виступає за те, аби вже на цій сесії ВР був ухвалений законопроект щодо внесення змін до Конституції та направлений на висновок Конституційного Суду.
Експертна думка:
Фесенко В., Центр прикладних політичних досліджень "Пента"
• "Може, буде здійснена спроба, можливо і вдала, ухвалити зміни до Конституції за рахунок тактичного союзу між провідними політичними силами парламенту - БЮТ і Партією регіонів". При цьому політолог не виключив, що це може і не трапитися, оскільки між цими політичними силами існують багато розбіжностей і конфлікт інтересів. "Але якщо вони відчують ризик від президентської конституційної стратегії, то можуть об'єднатися". Вважає, що рішення КС змушує, певною мірою, змінити стратегію Секретаріату Президента. За його словами, якщо були плани провести референдум, не чекаючи на рішення КС, то зараз потрібно буде або якось домовлятися з парламентськими силами, або змінювати тактику і стратегію конституційного процесу.
Медведєв О., директор політичних програм Центру досліджень політичних цінностей "АКСІА"
• Вважає, що зміна Конституції "поза парламентом і без парламенту - це фантастика". "Конституція - це великі правила великої політичної гри, в яку грає сьогодні вся країна. Неможливо змінити правила на користь персоналії - буде це Ющенко або Тимошенко, і на користь окремої партії або партійного блоку. Для того, щоб зміни до Конституції мали системний і продуктивний характер, необхідний консенсус еліт і електоральний консенсус... Спочатку необхідно знайти формулу цієї хорошої політики. А на сьогоднішній день такої політики в Україні немає. У зв'язку з цим конституційні зміни до виборів 2010 можливі". Проте, за його словами, головне питання залишається невирішеним - під кого буде виписана ця чергова редакція головного закону країни.
Кулик В., Центр досліджень проблем громадянського суспільства
• "Є вірогідність того, що зміни до Конституції буде ухвалено до президентських виборів, проте для цього необхідний консенсус основних політичних гравців у ВР. На даний момент такий консенсус поки що неможливий, проте не виключив його в майбутньому. Ведуться переговори між БЮТ і Партією регіонів. Є підстави вважати, що зміни можуть бути прийняті. Це може відбутися лише тоді, коли сторони порозуміються з інших питань, зокрема щодо моделі коаліції, формування уряду тощо."
Рахманін С.І., «Дзеркало тижня», журналіст
• Проект "Концепції системного оновлення конституційного регулювання суспільних відносин в Україні", представлений робочою групою Національної конституційної ради і покликаний стати основою нової редакції Основного закону України, передбачає фактичне розширення повноважень президента. Документ передбачає зміни в розподілі повноважень між гілками влади.
www.gart.org.ua
[21.04.2008 23:08:26] |
Просмотров: 392
Комментарии