пароль
помнить
uk [ru]

Картина дня за 18-04-2008. Рішення КС щодо можливості прийняття Конституції на всеукраїнському рефер

Події:

• 18.04.2008 Голова КСУ А. Стрижак, виступив з заявою про те, що нова Конституція України не може бути затверджена на всеукраїнському референдумі без рішень ВР.
 
• 18.04.2008 Народний депутат О. Доній заявив, що Депутатська група «Народна самооборона» підтримує створення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України по внесенню змін до Конституції.
 
Позиції:
 
Лукаш О.Л., Фракція Партії регіонів
 
• "Рішення КC про порядок ухвалення змін до Конституції в першу чергу є невигідним для Cекретаріату Президента." За її словами, згідно з рішенням КС, референдум щодо змін до Конституції може бути проведений у разі обов'язкового виконання трьох умов. Серед них внесення змін про порядок і форму проведення референдуму в чинну Конституцію, ухвалення закону про референдум, який би відповідав Конституції. Третьою умовою є "обов'язкове з'ясування волі народу - чи потребує він змін до Конституції, яке проводиться безпосередньо перед референдумом".
 
"Якщо це станеться, то не буде підміни понять народу Верховною Радою і Верховної Ради народом. І буде прийнято консолідоване рішення".
 
Семерак О.М., Фракція Блоку Юлії Тимошенко
 
• "При внесенні змін до Конституції повинно бути обов'язково виписане чітке розмежування повноважень Прем'єр-міністра, Президента і парламенту. БЮТ бачить зміни до Конституції, в межах яких в Україні будуть збережені всі інститути влади, які є зараз".
 
Лавринович О.В., Фракція Партії регіонів, Заступник голови фракції
 
• «Ухвалення нової редакції Конституції може відбуватися тільки після того, як референдум дасть позитивний результат стосовно того, що український народ хоче мати нову редакцію Конституції».
 
Кириленко І. Г., Фракція Блоку Юлії Тимошенко, Голова депутатської фракції
 
• Сьогоднішнє рішення Конституційного суду (щодо референдуму) є досить "розпливчастим". За його словами, в Конституції України чітко визначено "за які розділи яка влада відповідає". "В залежності від того, які зміни будуть вноситися, то вони будуть розглядатися або у ВР України, а бо на референдумі. Проте, у будь-якому випадку остаточне рішення стосовно внесення змін до Конституції повинно ухвалюватися у парламенті після всенародного обговорення на всіх рівнях".
 
Сівкович В.Л., Фракція Партії регіонів
 
• "У ПР немає ніяких зауважень відносно сьогоднішнього вирішення КС." За його словами, згідно сьогоднішнього рішення КС, Президент України Віктор Ющенко повинен внести на розгляд ВР законопроект про Всеукраїнський референдум. "Оскільки Президент хоче ініціювати референдум в кінці червня, то я думаю, що у ВР даний законопроект з'явиться десь на початку - середині травня.
 
До Всеукраїнського референдуму всі зміни в Конституції повинні бути обговорені не тільки в НКР, але і в парламенті і серед широкого кругу економістів, юристів і інших фахівців у цій сфері".
 
Німченко В., постійний представник КМУ в КС.
 
• Щодо прийняття нової Конституції на референдумі, треба змінювати чинну Конституцію, бо вона не допускає змінення чи знищення самої себе. "Для вирішення питань щодо прийняття Конституції на Всеукраїнському референдумі на сьогоднішній день правових підстав немає. Для цього треба змінювати Конституцію, щоб вона передбачала можливість прийняття нової Конституції. Зараз немає жодної норми, яка б передбачала вирішення питання щодо нової Конституції. Народ може приймати нову Конституцію України, але до цього треба внести зміни до чинної редакції Основного закону Верховною Радою України".
 
Домбровський І., суддя КС:
 
• Відповідно до рішення КС, ухваленого у 2000 році, перед винесенням на референдум тексту нової Конституції спочатку необхідно запитати у народу, чи взагалі він хоче зміни Основного Закону. Підкреслив, що обов’язкове звернення до народу з питань змін до Конституції потрібно, якщо зміни вносяться до розділів 1 – «Загальні засади», розділу 3 – «Вибори. Референдум» та до 13 розділу – «Внесення змін до Конституції України».
 
Стрижак А.А., Голова Конституційного Суду України
 
• "Нова Конституція України не може бути затверджена на всеукраїнському референдумі без рішень ВР. Внесення змін до Конституції повинно відбуватись згідно з нормами чинного Основного Закону. Ця процедура передбачає, що законопроект про внесення змін до Конституції має бути внесений на розгляд парламенту, парламент має 226-ма голосами направити цей законопроект до КС для надання висновку щодо його конституційності, а вже після цього на наступній сесії ВР має ухвалити ці зміни 300-ма голосами. Із сьогоднішнього рішення КС випливає, що у разі оголошення референдуму за народною ініціативою до розгляду парламентом відповідних змін Конституції, рішення референдуму матиме виключно консультативний характер.
 
Доній О.С., Фракція Блоку Наша Україна-Народна Самооборона
 
• «Депутатська група «Народна самооборона» підтримує створення ТСК Верховної Ради України по внесенню змін до Конституції. Згідно з чинним Основним Законом, з 15-ти його розділів зміни до 12-ти мають прийматися виключно в парламенті, а 3 розділи – змішано: у ВР, а потім на референдумі.»
 
Томас Маркерт, Заступник секретаря Венеціанської комісії
 
• Вважає, що Конституція не може ухвалюватися на референдумі без участі парламенту.
 
“Це не є нормальним, оскільки Конституція має отримати підтримку відповідної частини депутатів парламенту”. Коментуючи європейську практику, заступник секретаря Венеціанської комісії зазначив, що в деяких європейських країнах передбачена можливість схвалення всіх інших (крім Конституції) законів на референдумі без участі парламенту. “Однак для цього повинен існувати спеціальний закон про референдум”.
 
Експертна думка:
 
Бондаренко К.П., Київський інститут проблем управління імені Горшеніна
 
• Рішення Конституційного суду (КСУ) про зміну конституційного ладу на референдумі грає на руку Президентові, оскільки тепер він може міняти конституцію незалежно від ВР, і не чекаючи імплементації рішень референдуму парламентом. Припустив, що рішення КСУ викличе вельми гостру реакцію з боку БЮТ. Зазначив, що рішення КСУ не підлягають опротестовуванню.
 
Політолог негативно оцінив ідею ухвалення Конституції на референдумі. "Конституцію необхідно приймати консенсусом еліт, а не більшості, що мовчить, яка за великим рахунком при нинішньому рівні політичної культури та політичної освіти не зовсім розуміє, за що вона голосує".
 
Карасьов В.Ю., Національний інститут глобальних стратегій
 
• „Конституція буде змінена до президентських виборів. Є не те що певний, є повний консенсус основних політичних сил щодо необхідності змінювати Конституцію. Зміни ці бачать по різному, як і бачать по різному основні політичні сили майбутню конституційну модель. В необхідності змін Конституції сьогодні зацікавлені майже всі сили, що визначають українську політику, а відповідно і конституційну політику. "Поза парламентом, через парламент, або одночасно і через референдум і через парламент, але зміни до Конституції будуть внесені”.
 
www.gart.org.ua
[18.04.2008 23:32:27] | Просмотров: 475

Комментарии



programming by smike
Администрация: [email protected]
© 2007-2024 durdom.in.ua
Администрация сайта не несет ответственности за
содержание материалов, размещенных пользователями.

Забыл пароль :: Регистрация
пароль
помнить