Події:
• 14.04.2008 13.04. В. Ющенко піддав критиці заходи уряду по боротьбі з інфляцією.
• 14.04.2008 13.04. Ю. Тимошенко заявила, що уряду для подолання інфляції потрібно 5-6 місяців.
Позиції:
Ющенко В. А., Президент України
• Назвав "божевільним ударом" обсяги інфляції в Україні за поточний період - 9,7%, а в річному вимірюванні, за його словами, це складає понад 34%. Ющенко погодився з тим, що сьогодні у всьому світі спостерігаються інфляційні процеси на тлі подорожчання продовольчих товарів. Водночас, він висловив нерозуміння, чому це спостерігається в країні, яка, практично повністю сама себе забезпечує продовольчими товарами: "Виникає питання, чому позиція, яка найбільш контролюється в країні, стала неконтрольованою по суті, коли ми говоримо про інфляцію?". Президент звернув увагу на те, що річна інфляція продуктів харчування складає 42%, а за три місяці - 15%. Що трапилося, чому ціна на хліб виросла на 11%, адже у нас є зайвий хліб - 5 млн тонн - ми не знаємо, куди дівати. Чому олія виросла, якщо взяти до попереднього року на 215%, або за три місяці на 27%? Ми - найбільший виробник олії у всьому світі. І чіплятися до міжнародної кризи, до якихось процесів зовнішнього характеру - це дурощі... Якщо ми говоримо про те, який найбільший компонент, який інститут привносить витрати в гроші, то я б однозначно сказав, що - це уряд. У найширшому розумінні: починаючи від місцевих адміністрацій, органів самоврядування і закінчуючи центральним урядом. Причому, це взаємність, взаємозв'язок, витрати уряду - інфляція, це коаліційна залежність, коли ми говоримо про гроші". За січень-лютий витрати уряду збільшилися на 75%, з них значна частина має наявний характер. "Це не програма розвитку, це кошти у вигляді різних субсидій, дотацій, пільг, зарплат, пенсій тощо. Іншими словами, ми повинні чітко зрозуміти, що цю політику ми повинні розосередити, зробити графік, зробити планомірне виконання бюджету за всіма статтями - і за інвестиційними і за споживчими. Тоді ми матимемо оптимальний вплив бюджету"
Тимошенко Ю. В., Прем'єр-міністр України
• "Ми отримали повний розвал корпорацій, які постачали газ, електроенергію, виконували залізничні перевезення. Сьогодні ми крок за кроком виправляємо ситуацію. Але зробити це миттєво не вдавалося ще нікому. Також до вунтрішньоукраїнської інфляції підключилася й висока світова інфляція, показники якої і в країнах ЄС і інших країнах світу ніколи не досягали таких цифр. Але я взяла зобов'язання перед країною, що ту галопуючу інфляцію, яку ми отримали в спадок від попереднього уряду, ми за 5-6 місяців подолаємо. Це реальний прогноз і через 5-6 місяців я звітуватиму перед країною за зупинку інфляції. Інфляції через 5-6 місяців у країні не буде. Питання сьогодні не в цифрах, питання в тенденціях, а вони (тенденції) на сьогоднішній день мені подобаються. Вже цього місяця ми бачимо по низці продуктів не просто зупинку зростання цін, а навіть деякі позитивні зрушення. Але в деяких позиціях ще є проблеми".
Терьохін С. А., Фракція Блоку Юлії Тимошенко
• «Слова Президента про те, що нерозумною є заява про вплив зовнішніх чинників на інфляцію в Україні, самі по собі є нерозумними. У п'ятницю в штаб квартирі Світового банку у Вашингтоні відбулося екстрене засідання міністрів національних урядів, на якому розглядалися три проблеми. Перше: це загрозливий стан зі світовим продовольством. Друге: загрозливий стан зі світовим енергетичним сектором. Третє: загрозливий стан зі зростанням інфляції в країнах як залежних від нестачі продовольства і енергоресурсів, так і в країнах «золотої тисячі». Було прийнято рішення, що сьогодні всі країни збільшили бюджетні витрати, у них збільшився рівень інфляції за рахунок перших двох чинників. До цього додалися кризи локального гатунку, такі, як падіння іпотечного ринку в США, падіння фондових індексів. Усі чинники, про які турбується світ, у нас уже вистрілили минулого року і частково на початку цього року».
Жебрівський П. І. Фракція НСНУ
• «Досить складно буде приборкати інфляцію. Я поки що не бачу таких можливостей тому, що зараз піднімуться ціни на житлово-комунальні тарифи. Триватиме підняття цін на енергоносії. Ціни на продукти харчування навряд чи падатимуть. Наприклад, ціна в Україні на зерно зараз складає 1505-1600 грн за тонну. Ціна у Європі - 2500 грн. Навряд чи українські виробники терпітимуть тисячу гривень збитків на тонні пшениці. Навіть якщо в Україні буде хороший урожай, це не означатиме значне зниження цін на продукти харчування. Знищити інфляцію як явище навряд чи вдасться за п'ять-шість місяців, як обіцяє Тимошенко. Скидати інфляцію тільки на зовнішні чинники - неправильно. Безумовно, зовнішні чинники впливають на економіку України, але я б розділив наполовину зовнішній вплив і внутрішню роботу уряду».
Чечетов М. В., Фракція Партії регіонів
• «Вплив зовнішнього чинника на розвиток інфляції в Україні мінімальний. Головна причина – це розбіжність темпів зростання виробництва з темпами вкидання готівки в обіг. Темп зростання промисловості у лютому цього року склав 11,5%, у березні – 5,8%. У 2006 році було 12,9%. Крива зростання виробництва пішла вниз. Кількість продукції виробляється менше, а гроші «вбухуються» в економіку. Вироблені товари не покривають кількість грошей, які пускаються в обіг у вигляді всіляких виплат. Виникає питання, невже в уряді Тимошенко немає грамотних економістів? Думаю, там є такі люди, але вони наступили на горло своїй професійній пісні і повністю дискредитують себе як професіонали. Заяви Тимошенко про те, що до середини року інфляція знизиться, ні про що не свідчать. До середини року уряду Тимошенко вже не буде, тому що не можна допустити повного знищення економіки. Це все чудово розуміють, у тому числі й Президент. Уряд не відмовляється від виплат, вона йтиме цим курсом далі. Терпіти це Ющенко не буде».
Зарубінський О. О., Фракція Блоку Литвина
• «Дійсно, зараз дуже багато посилань на те, що підвищення інфляції – це світова тенденція, мовляв, інфляція росте в усьому світі, і тому такими галопуючими темпами розвивається інфляція у нас в країні. У цьому твердженні є тільки дещиця правди. По пам'яті можу сказати, що інфляція у 2007 році в США склала 4, 1%. Цього року, скоріш за все, буде такий же показник. У Британії – 2, 2%, у Німеччині – 3,1%. Можна говорити, що інфляція у цих країнах збільшилася у порівнянні з 2006 роком на 0,5-1%. Говорити про те, що інфляція в Україні неконтрольована, неправильно. Я не згоден, що світовий ринок взагалі на нас не впливає, тому що ми не ізольована країна. Однак не світова інфляція є головною причиною. Головною причиною, мені здається, є те, що грошова маса не підкріплюється зростанням виробництва українських товарів».
Експертна думка:
Степанюк В., Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України
• «Є два способи боротьби з інфляцією. Перше: це вилучити гроші з економіки (монетарний метод). Тоді економіка повністю почне руйнуватися, це викличе ще більшу інфляцію через кілька років. Друге: економічний метод, стимулювання розвитку власного виробництва, тих товарів, які ввозяться за імпортом в Україну. На жаль, я не бачу таких кроків від уряду. Ніякого стимулювання української економіки нема. Є деякі монетарні способи, але при нерозвинених ринкових інституціях вони можуть тільки вбити економіку, а не стримати інфляцію. Діяльність Нацбанку я б оцінив високо. Він робить все від нього можливе. Але, дійсно, ні Нацбанк не підкоряється уряду, ні уряд не підкоряється Нацбанку. Дії Кабміну в даному напрямі щодо стримання цін носять деструктивний характер. Зусилля Нацбанку не приведуть до уповільнення інфляції. Крім того, хотілося б, що б Нацбанк швидше відв'язав гривню від долара».
Ніколаєв Є., економічний експерт
• «Я не вірю в те, що уряд має реальну антиінфляційну програма, і навіть в те, що в урядовому апараті є люди, що розуміють, які антиінфляційні заходи сьогодні потрібні, а які можна реалізувати з урахуванням існуючих політичних умов. Зростання триваючих бюджетних виплат – головний політичний чинник, що перешкоджає боротьбі з інфляцією. Юлія Тимошенко правильно називає однією з головних причин нинішніх проблем монополізацію економіки. Тільки ця проблема не лежить на поверхні. У нас не просто монополізовані продовольчі ринки. Українська економіка є монополізованою за своєю суттю, на всіх рівнях і ділянках. Послідовна політика її демонополізації не проводилася з часу отримання незалежності. Навіть у тих небагатьох областях, які начебто не є монопольними (той же харчовий ринок, до речі), конкурентні правила не працюють. Отже, думки про антимонопольну політику - це правильно. Але це завдання не одного дня або навіть року, воно потребує радикальної зміни всієї моделі економічного розвитку України. Чи вдасться через півроку зупинити інфляцію? Зараз на подібні питання стало модно відповідати, що шанси - п'ятдесят на п'ятдесят: або вдасться, або ні. Якщо вдасться - це буде подано як грандіозна перемога уряду. Якщо ні - буде знайдений зовнішній ворог, який буде оголошений винним у триваючій інфляції. Все це до того, що, як мені здається, нинішній уряд і його політика не має до реального процесу інфляції в Україні практично ніякого відношення. Зростання цін відбувається саме по собі, розмови про нього - самі по собі, а реальна політика контролю над цінами, відповідно, відсутня».
www.gart.org.ua
[15.04.2008 09:52:19] |
Просмотров: 373
Комментарии