Події:
• 08.04.08 Міністр закордонних справ Росії С. Лавров заявив про те, що Росія не допустить вступу Грузії й України в НАТО.
• 08.04.08 Верховний представник ЄС Х.Солана виступив із заявою про те, що Україна недостатньо політично згуртована, щоб стати частиною Заходу.
• 09.04.2008 Посол Росії в Україні В. Черномирдін висловився щодо євроітеграційних намірів України.
Позиції:
Богатирьова Р.В., Секретар РНБО України:
• Рішення Бухарестського саміту країн-членів НАТО забезпечили перспективу інтеграції України в ЄС і систему його безпекових інститутів. Дискусія на Бухарестському саміті та після нього щодо приєднання України до ПДЧ демонструє важливе і навіть особливе значення нашої держави для сучасного світу і глобальної системи безпеки. Водночас, на Бухарестському саміті всі сторони діалогу визнали природне право України на вибір стратегії забезпечення суверенного розвитку та проведення власної, незалежної політики демократичних реформ. Українська делегація у Бухаресті провела максимально позитивні і ефективні двосторонні переговори із традиційними і новими союзниками. Діалоги продемонстрували відкритість політики ЄС і США щодо намірів України забезпечити європейську перспективу розвитку державності і національний інтерес у ефективній системі колективної безпеки.
Лавров С.В., Міністр закордонних справ РФ:
• Ми будемо робити все, щоб не допустити прийняття України і Грузії в НАТО і не допустити неминуче зв'язаного з можливим таким прийняттям різкого погіршення наших відносин і з Альянсом, і з його членами, і з нашими сусідами. Питання розширення НАТО є головним подразником для Росії у відносинах з альянсом. Ми не можемо не розглядати спроби наблизити НАТО до наших кордонів інакше як загрозу своїй безпеці. Це розширення в дусі логіки холодної війни, у дусі блокового протистояння, у дусі блокового освоєння території. Який ефект підвищення безпеки для НАТО в цьому розширенні, я не знаю. Знову створюється роз'єднувальний момент у Європі.
Тарасюк Б.І., Фракція Блоку Наша Україна-Народна Самооборона, Заступник голови фракції, Голова Комітету з питань європейської інтеграції:
• Прийняте на Бухарестському саміті рішення стосовно України я вважаю успіхом з точки зору наших інтересів. Адже перед самітом йшлося лише про приєднання нашої держави до ПДЧ, а у відповідь ми не лише почули, що наша заявка підтримується – члени НАТО погодилися, що Україна стане членом Альянсу. Це навіть більше, ніж можна було очікувати.
Це – успіх і нашого Президента, і української дипломатії, і, звичайно, успіх наших друзів, коло яких в рамках НАТО стає все більшим і більшим.
Парубій А.В., Фракція Блоку Наша Україна-Народна Самооборона:
• Українцям слід замислитися над тим, наскільки важливим для України є вступ в НАТО, наскільки реальною сьогодні є небезпека втратити і свій суверенітет, і територіальну цілісність.
Сьогодні «жоден кілометр україно-російського кордону не є демаркованим. Сепаратистські рухи провокуються в Криму та на Сході України. Це і є основним показником того, що поки в Україні не буде існувати система ефективної колективної безпеки, є загроза втрати Україною своєї державності, так як ми її втратили на початку 20 століття.
Вступ в НАТО не є питанням виключно зовнішньої політики, не є забаганкою Ющенка, це є національний, цивілізаційний, державний вибір українців.
Хав’єр Солана, Верховний представник ЄС із зовнішньої та безпекової політики:
• НАТО відхилив заявку Києва на План дій для членства на саміті в Бухаресті через те, що Україна недостатньо політично згуртована, щоб стати частиною Заходу. Немає такої політичної системи, яка б відповідала рівневі прагнень декого з українських керівників приєднатися до деяких міжнародних організацій. Послання Бухарестського саміту Україні полягає в тому, що її керівники мають діяти "значно конструктивніше всередині самої країни". Причиною є "брак політичної солідарності, політичної згуртованості керівництва" України.
Тимошенко Ю.В., Прем’єр-міністр України:
• Уряд активізує діяльність з інформування громадськості щодо євроатлантичної інтеграції України. Значно більша увага з боку уряду буде надаватись процесу інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції – як шляхом збільшення відповідних видатків з бюджету, так і шляхом забезпечення постійної співпраці влади і неурядових організацій у цьому питанні. Ми зацікавлені у новій якості публічного діалогу. Рішення НАТО є цілком позитивним. Цим рішенням НАТО закликало Україну інтенсифікувати практичну роботу, спрямовану на завершення необхідних реформ і зазначило, що успіхи на цьому шляху отримають відповідну оцінку. Уряд буде докладати усіх необхідних зусиль для кращої координації і повного виконання заходів Цільового плану Україна – НАТО на 2008 рік.
Черномирдін В.С., Посол РФ в Україні:
• "Ставка робиться на те, що на повну котушку запрацює пропагандистська машина, яка переконає людей, нібито від НАТО лише користь. Але український народ не такий слабкий та наївний, щоб дати себе легко одурити. Питання-то принципове, йдеться про військовий альянс". "Президент США Джордж Буш приїжджав в Україну на початку квітня для того, щоб "відтягнути Україну подалі від Росії".
Експертна думка:
Зленко А.М., екс-міністр закордонних справ:
• Мені здається, що не було реальної оцінки ситуації, яка складалася на час розгляду цього питання на саміті НАТО. І можна говорити про те, що недостатньо проводилася індивідуальна робота з конкретними країнами для того, щоб з’ясовувати ситуацію або їх ставлення до цього питання, переконувати їх і знаходити необхідні аргументи для ведення переговорного процесу. Думаю, що не було проведено необхідної системної роботи, яка б дала можливість і керівництву нашої країни, і членам НАТО реально оцінити ситуацію і володіти тим, наскільки реальним є питання отримання Україною ПДЧ.
Збігнев Бжезинський:
• Україна та Грузія перетнули "рубікон" щодо вступу до НАТО і назвав рішення Альянсу "стратегічною перемогою і лише тактичним відтермінуванням".
Карлос Паскуаль, Екс-посол США в Україні
• Карлос Паскуаль зазначив, що Альянс "фактично пішов набагато далі, ніж ПДЧ. Альянс заявив, що План приєднання до НАТО в кінцевому результаті буде обговорений і Україна знає, яка буде відповідь
Гарань О., Школа політичної аналітики при Національному університеті "Києво-Могилянська Академія":
Заява Х. Солани є прямим меседжом українському керівництву і насамперед Президенту, тому що саме він позиціонується, як головний євроінтегратор. Адже неважко зрозуміти, що скандали і взаємні звинувачення, розмови про розвал коаліції, відставку уряду, публічне спілкування між керівництвом країни в епістолярному жанрі, дискредитація судової влади, у тому числі все, що відбувається навколо Конституційного Суду – все це українській дипломатії аргументів у просуванні до НАТО і ЄС не додаватиме аж ніяк. І часом це шкодить більше, ніж "регіональні" кульки.
Ю.Селянко, Міжнародний центр перспективних досліджень:
• Україні не варто боятися погроз Росії, оскільки останнім часом Москва досить часто розкидається гучними заявами і жодних дій від неї не слідує, навіть українське зовнішньополітичне відомство вже спокійно на це реагує. Малоймовірно, що Росія переконуватиме всю Європу для того, щоб Україну не допустили до ПДЧ у грудні ц.р. Єдине, на що може піти російська сторона – це вплинути на пресу для створення негативного іміджу України, що останнім часом з її боку і робиться.
www.gart.org.ua
[09.04.2008 19:32:32] |
Просмотров: 383
Комментарии