Німецький філолог захоплений красою російського мату


Німецький філолог захоплений красою російського мату Німецький філолог Ханс-Мартін Гаугер (Hans-Martin Gauger) спеціалізується в незвичайній області. Об'єкт його досліджень - лайки. Тільки що в Німеччині вийшла книга Гаугера «Вологе і брудне. Введення в лінгвістику вульгарного мови ». Книга цікава і досить відверта. Правда, за час інтерв'ю вчений виголосив одне-єдине нецензурне слово.
 
- Що вас привабило в цій темі?
 
- Той факт, що в групі романських мов широко поширені лайки, пов'язані з сексуальними стосунками.
 
- Вам вдалося знайти пояснення?
 
- Не одразу. Дослідження розтягнулося на кілька років. Пояснення я знайшов в суперечливості сексуальної сфери. Вирази, що описують статевий акт, як правило, завжди мають подвійне значення. Ще одна очевидна причина - самі чоловіки. Романські мови - чоловіча вотчина. Тому в лайках так чітко простежується зневажливе ставлення до жінок.
 
- У своїй новій книзі «Вологе і брудне» ви порівнюєте, як лаються різні народи. Чому, на ваш погляд, одні більше нападають на жінок, ніж інші?
 
- Не знаю, чи можна назвати це нападом, але «атакуючий елемент» тут, безумовно, є. Візьмемо, наприклад, голландців, вони в цьому плані більш коректні. Лаючись, вони використовують позначення як чоловічих, так і жіночих статевих органів. Німецькомовний простір в цьому відношенні - виняток. У Швейцарії, Австрії та особливо в Німеччині лайливі слова і вирази пов'язані, в основному, з фекальною лексикою, тобто, як говорить Фрейд, з лексикою анальною. Причому цю тенденцію можна простежити з часів франків. Це, якщо хочете, особливий шлях. Якщо уявити собі якийсь атлаc європейських лайок, то сьогодні Німеччина - це острів фекалій, оточений морем сексу.
 
- А в якій країні лаються гарніше всього?
 
- Я думаю, що гарніше, образніше всіх лаються росіяни. У ненормативної лексики тут є навіть своя назва: «мат». У радянські часи з ним якось намагалися боротися, в 90-і роки він пережив новий розквіт, сьогодні від нього знову намагаються позбутися. Ще одна яскрава особливість Росії - превалювання «жіночих» лайок. Взагалі, мова стає все вульгарнішою. І це явище характерне не тільки для Росії. Це ще й феномен емансипації. Але чи варто турбуватися з цього приводу? Думаю, що ні. Звичайно, завжди знайдуться охоронці чистоти мови, які будуть бити тривогу. І даремно! Завжди, у всі часи лаялися нецензурно, просто за римськими солдатами ніхто не записував, як вони лаялися.
 
- Яку пораду ви можете дати російським туристам, що приїжджають до Німеччини?
 
- Якщо ви не носій мови, дуже важливо акуратно поводитися з ненормативною лексикою. Місцеве населення завжди буде сприймати лайки в устах іноземця критичніше, ніж в устах земляків. Погані вираження корисно знати, але краще їх все-таки не використовувати.
 
- Якщо людина багато лається, це говорить про загальний рівень його вихованості або про його характер?
 
- Це, безумовно, питання освіти. Чим вище рівень, тим менше лайки. Правда, в Іспанії, наприклад, нецензурно лаються і в професорському середовищі. Варто піти з кімнати жінкам, як чоловіки тут же переходять на ненормативну лексику.
 
- А що вас вразило найбільше за час досліджень?
 
- Коли ображають сім'ю, особливо матір, сестру. Багато хто, напевно, пам'ятають інцидент у фіналі чемпіонату світу з футболу 2006 між гравцями збірних Франції та Італії. Матерацці образив сестру Зінедіна Зідана. Для німця це просто ні в які ворота не лізе.
 
- Цей випадок і став точкою відліку вашого дослідження?
 
- Ні, все почалося раніше, з французького слова «Бейс», що означає «злягатися», а в переносному значенні - «обманювати». Французи можуть сказати: «Нас об ... в цьому ресторані». Тобто надули, обдурили. Німець б сказав: «забруднили» (anschmieren). Бачите, тут знову спливає фекальна тематика.
 
- Навряд чи ви говорите на всіх мовах, які згадуєте у вашій книзі, але лаятися, напевно, вмієте на всіх ...
 
- Ні, звичайно. Я ж просто спостерігач. І навіть якщо тема мого дослідження здається комусь несерйозною, то видавництво, яке опублікувало книгу, - одне з найсерйозніших в Німеччині. Воно, між іншим, навіть Конституцію Німеччини видавало.

Андрей Палий (27.11.2012) durdom.in.ua