З Масляною будьте здорові!
Масляна символізує проводи зими та зустріч із весною.
За радянських часів відзначали і пропагували Масляну з млинцями - так звані "Проводи російської зими". Між тим, наші пращури віддавна відзначали це дійсно, що мало виразно національний характер.
За християнським календарем Масляна — це останній тиждень перед Великим постом. У народі його ще називали Сирницею, Колодієм, Турицею. Структурно тиждень ділили на три частини — «зустрічний» понеділок, «широкий четвер» та «прощальна неділя».
Масляна отримала таку назву тому, що основною обрядовою стравою протягом всього тижня були вареники з сиром, які споживалися з маслом чи сметаною. Готували також гречані млинці, смажені на маслі або на смальці. Досить популярними серед селян була маслянка (сколотини від масла). Тому ще казали: "Нехай буде й маслянка — аби щоранку!"
Сьогодні - останній день Масляної — Прощена неділя. Це суто християнський обряд, за яким не можна постувати з гріхами на душі.
У прощальну або Прощену неділю, кожен мав забути про кривди та попросити пробачення у всіх, кого образив. Сусіди й родичі обходили одне одного й просили прощення за образи.
Пробачити треба обов'язково, а якщо образа велика - сказати: «Бог пробачить».
У такий спосіб народна звичаєва структура сприяла полагодженню різноманітних конфліктів між людьми, як кажуть зараз, розряджала стресогенну атмосферу, котра в повсякденному житті не була рідкістю. Недарма мудре народне прислів'я стверджувало: "Не вічно носити камінь за пазухою".
Враховуючи, що останні місяці негативно вплинули на відносинах персоналу, пропоную провести Прощену неділю на ДД.
Звертаюсь до всіх: «Простіть мене».
Ginkgo [14.02.2010] |
Просмотров: 6789