для старых юзеров
помнить
uk [ru]
Для полноценной работы сайта включите в вашем браузере поддержку JavaScript. В противном случае многие функции сайта будут недоступны.

Про середній клас

Про середній клас
В розвинених країнах соціальною базою існуючої суспільно-економічної системи і гарантом соціально-політичної стабільності є середній клас. Ясно, що основними представниками середнього класу мають бути найосвіченіші та найбільш кваліфіковані представники суспільства. Однак в Україні саме ця частина населення за рівнем матеріального добробуту навряд чи може вважатися середнім класом і опорою держави внаслідок стрімкого зубожіння.
 
Визначення середнього класу здійснюється за наступними критеріями: рівень освіти, рівень доходу, самоідентифікація, тип споживання, чутливість до змін зовнішнього середовища (соціального, економічного, політичного).
 
Американські економісти і соціологи при класифікації соціальних прошарків використовують такі терміни, як вищий клас (upper class), середній клас (middi class), робітничий клас (working class), нижчий клас (lowec class).
 
Разом з тим соціально-класова структура сучасного суспільства в США включає 12 позицій: 1 - капіталіст; 2 - дрібний підприємець; 3 - дрібний буржуа; 4 - експерти-менеджери; 5 - експерт-керівник; 6 - експерт-виконавець; 7 - кваліфікований менеджер; 8 - кваліфікований супервайзер; 9 - кваліфікований виконавець; 10 - малокваліфікований менеджер; 11 - малокваліфікований супервайзер; 12 - малокваліфікований супервайзер.
 
Стосовно Уккраїни один із західних експертів Мелвіл Кін пропонує розрізняти кілька класових категорій:
1) підприємці - власники засобів виробництва, що мають не менше 3 найманих робітників (0,7% зайнятого міського населення);
2) самостійні працівники - власники виробництва, що мають не більше 2 найманих робітників (2,1%);
3) менеджери - люди, що займають керівні пости і відповідають одному з двох критеріїв - або мають не менше 25 підлеглих, або мають хоча б одного підлеглого, що, у свою чергу, також має підлеглих (2,2%);
4) керівник першої ланки - безпосередні керівники, що мають від одного до 25 підлеглих, жодний із який, у свою чергу, не має підлеглих (20,8%);
5) експерти - наймані робітники, що є фахівцями і мають не більше одного підлеглого (9,6%);
6) працівники нефізичної праці - службовці, обслуговуючий персонал, що не є фахівцями і не мають не підлеглих (13,5%);
7) працівники фізичної праці - наймані робітники, що не мають підлеглих (42,8%).
 
Становлення ринкових відносин в Україні вимагає відповідної структуризації середнього класу. У його складі чільне місце повинні займати шари населення, зв'язані з недержавним сектором економіки: дрібні і середні підприємці, працівники приватних підприємств, особи, що здійснюють підприємницьку діяльність (не юридичні особи), кваліфіковані робітники, власники різних приватних об'єктів, цінних паперів і т.д. Разом з тим характерною ознакою середнього класу повинно стати безпосереднє володіння його представниками приватною власністю: засобами виробництва, житлом, земельними ділянками, заміськими будинками, фермами і т.п. При цьому саме менталітет середнього класу буде  забезпечувати соціально-політичну стабільність у суспільстві.
 
На сьогодні в Україні особливість соціальної нерівності полягає в тому, що різні групи і категорії населення існують у різних соціально-економічних класах. А це значить, що існують вони в окремих укладах з різними і нерівними життєвими шансами і можливостями. Сергій Макєєв, доктор соціології, виділяє чотири таких уклади.
 
1. Уклад натурального господарства, у якому сьогодні перебувають селяни, частина пенсіонерів-городян і т.д. Характерною ознакою тут є те, що в ньому, як і у всякому натуральному господарстві, відсутні або вилучаються основні блага цивілізації: наприклад, гроші, як універсальний засіб обміну, періодично і надовго відключається світло, газ. Тут відсутні основні побутові зручності. Охорона здоров'я і освіта тут у занепаді. Тип людини цього укладу (умовно) - патріархальний хлібороб.
 
2. Уклад, у якому сполучаються елементи натурального господарства і раннього індустріалізму. Тут хоч і обмежено, але обертаються гроші і в достатній мірі присутні основні блага індустріалізму: окремі побутові послуги, радіо, телебачення, телефонні комунікації, нехитра побутова техніка. Це уклад майже суцільного дефіциту і, головним чином, через незвичайну дешевизну робочої сили. Будь-які шанси на просування молоді, що перебуває в цьому укладі, дуже обмежені. Тут домінуючим соціальним типом є працівник, що живе тільки за рахунок власної праці і натурального господарства. У основному, це жителі маленьких і середніх міст, які, до всього іншого, все більше замикаються у своєму середовищі, через те, що контакти між різними укладами дуже обмежені.
 
3. Уклад розвиненого індустріалізму з украпленнями постіндустріалізму, присутністю значних елементів тіньової економіки і наявністю майже в повному достатку всіх благ цивілізації. Тут знають, що таке відпочинок і розваги, охорона здоров'я і освіта на вибір. Домінуючий соціальний тип цього укладу - це енергійна, заповзятлива, освічена, досить молода, схильна до рухливого й активного життя людина.
 
4. Уклад капіталістичного постіндустріалізму, тобто, посередництва і послуг. Тут уже цілком необмежений доступ до всіх сучасних благ і повна наявність того, що може дати сучасна цивілізація. Відсутні кордони між державами, люди почувають себе громадянами світу не тільки в плані можливості фізичного перетинання кордонів - тут можливе вільне одержання інших паспортів, іншого громадянства, будь-якої освіти для своїх дітей і т.д. Домінуючий тип цього укладу - це той, кого умовно можна назвати бізнесменом, але з урахуванням тих умов, у яких перебуває бізнес сьогодні в країні.
 
Отже, характерною рисою сучасної структури українського суспільства є наявність цих чотирьох укладів, їх значна і прогресуюча автономізація, тобто люди можуть переміщатися з одного укладу в інший, але шанси на це переміщення дуже незначні.
 
Середній клас відіграє у суспільстві важливу роль. Його головна соціальна функція – збереження економічної рівноваги і політичної стійкості. Саме середній клас був рушійною силою двох Майданів і саме за це влада його панічно боїться. Тенденції трьох останніх років прямо вказують на велику активність владних гілок стосовно зниження середнього класу як такого. Самодостатні і незалежні люди лякають можновладців та їх челядників. В результаті вибудовується Латиноамериканська соціально-економічна модель: за парканом всередині проживає 10% суспільства, так звана еліта. Ті 90%, що зовні існують джерелом збагачення такої еліти та засобом її обслуговування. Однак на сьогодні латиноамериканські країни повиходили з цієї прірви і Порівняння України з Гондурасом уже виглядає недоречним.
 
Там, де зникає середній клас, або він ще не сформувався, суспільство потерпає від нестабільності і не створюються умови для перетворення його на громадянське. Вирішальною умовою формування і зміцнення середнього класу було і залишається зростання і зміцнення економіки на основі вільної конкуренції і досконалої демократії. Разом з тим у свій час Дж. Кейнс вказав на два простих напрямки для найперших кроків:
 
1. Обов’язковість виконання контрактів.
2. Закон один і стосується всіх без винятку.


© Фельдкурат [07.07.2017] | Рейтинг: 32.0/64 | Просмотров: 921

2 3 4 5 32.0/64
Комментарии

07.07.2017 19:31:24
Этому допысувчу - сразу заслуженная оценочка, в любой рубрике biggrin Потому что в талант талантище - верю.
Не согласен Согласен  Поддержка: 25%(7/28)

07.07.2017 19:53:51
Цікаво, але як на мене дуже теоретична модель - де клас дерслужбовців - прокурорів, судей, ментів, депутанів, мерів та інших паразітів, шо нічого не будують, а лише крадуть? Де бандити - кримінал, шо заробляє у тіньовій єкономиці мільони та може й більше.
 
Як на мене, модель має враховувати спеціфіку конкретної країни. В нашому випадку примірно так - зверху олігархи - люди з майже необмеженими матеріальними можливостями і поза законом ("иліта"). Далі йдуть великі підприємці та високі посадовці (що заробляють офіційно 5 тис. гривень, а літають приватними літаками типу Цуценюка), потім -  середні підприємці, держслужбовці типу прокурорів, судей, ментів та бандити, потім - малі підприємці та хороші спеціалісти-фахівці та бандити, потім звичайні спеціалісти та робітники і дрібні бандити, потім селяни та пенсіонери, студенти та непрацюючі. Примірно так в залежності від кількості бабла на рило за якийсь період часу.
Последний раз редактировал Сліпий Пью 07.07.2017 23:24:33
Не согласен Согласен  Поддержка: 79%(15/19)

07.07.2017 21:08:48
Сліпий Пью 07.07.2017 19:53:51
Yes
Не согласен Согласен  Поддержка: 75%(12/16)

07.07.2017 22:31:41
Уж не лыс ли этот сантехник-писатель?
 
278385
 
В любом случае такой же  русмирский мудак.
Не согласен Согласен  Поддержка: 32%(7/22)

07.07.2017 23:26:49
  набір штампів і кліше... ((
 
Компіляція.
Реферат рівня середньої школи.
 
ОБГОВОРЮВАТИ НІЧОГО.
Не согласен Согласен  Поддержка: 25%(5/20)

08.07.2017 09:07:46
многабукафффффф...
это тя в Абрыгале научили так пачкать пространство? i55
 
Pavlotex 07.07.2017 22:26:49
набір штампів і кліше... ((
 
Компіляція.
Реферат рівня середньої школи.
Эксперт, да? Attention
 
Я бы сказал проще - po_novoj
Не согласен Согласен  Поддержка: 28%(5/18)

08.07.2017 09:25:43
Pavlotex 07.07.2017 23:26:49
 набір штампів і кліше...
Все в житті є набором ЧОГОСЬ. Головним завданням треба розуміти ті набори. Як для України, то також МИ повинні розуміти за ті СТАНИ, які вибудувались тут.
 
І, на кінець, ми повинні зрозуміти, що дійшли до такого стану, коли далі вже НІКУДИ. Я пізніше видам свою думку на ЦІ "штампи і кліше.
Не согласен Согласен  Поддержка: 64%(7/11)

08.07.2017 10:03:58
У світі прийнято характеризувати рівень життя в країні за децильним поділом населення за доходами. І тут основним є співвідношення 10 % населення із найменшими доходами із 10 % - із найвищими. Чомусь у світі прийнято вважати, що це співвідношення не повинно перевищувати 4-5 разів.
 
В Україні такі показники піддані великим підтасовкам. Але і вони вже дають ДЕЯКЕ розуміння процесів. Особливо у динаміці за роками. Ось для прикладу наша статистика показує за 2015 р. (треба розуміти, що ще новіші показники не підтасували до політики влади) таку картину:
 
В країні 35,3 % населення мали доходи до 1920 грн на місяць.
Тільки 8,7 % населення або біля 3,7 млн осіб, мали доходи вищі за 3720 грн.
 
Інша сторона цих процесів полягає у розумінні середніх показників по країні. У розвинутих країнах більше 60 % населення мають доходи вищі за середні показники. В Україні, більше 60 % населення мають доходи нижчі за середні. Або іншими словами, що більше як  80 % осіб мають доходи на рівні мінімальних.
 
Якщо коротко сказати, в 2015 р. 91,3 % населення мали середньодушові доходи до 3700 грн/міс. За 2016 р. вони і ще погіршились.
 
Ось можна уявити той рівень життя наших домогосподарств, або особових рахунків, із середньою чисельністю в 2,58 особи та рівнем витрат на компомлуги і харчування.
Не согласен Согласен  Поддержка: 67%(8/12)

08.07.2017 10:32:57
dobryj5 08.07.2017 10:03:58
Тільки 8,7 % населення або біля 3,7 млн осіб, мали доходи вищі за 3720 грн.
Ось я навів показник із даних держкомстату. Якщо його далі деталізувати до кількості населення із 4 тис., 5 тис. доходів, то в залишку залишиться, що кілька сотень ЛЮДЕЙ, як казав Янукович, мають в доходах мільйони, а всі інші барахтаються на рівні виживання.
 
Це ж не є політика держави, тут немає державного менеджменту. І де тут знайти той середній клас на якому будуються держави.  Це все - спецпроект на руйнування.
Не согласен Согласен  Поддержка: 71%(10/14)

08.07.2017 13:29:18
dobryj5 08.07.2017 10:32:57
Це все - спецпроект на руйнування.
Саме так! Excellently
Не согласен Согласен  Поддержка: 69%(9/13)

09.07.2017 09:16:52
3 - дрібний буржуа; 4 - експерти-менеджери; 5 - експерт-керівник; 6 - експерт-виконавець; 7 - кваліфікований менеджер; 8 - кваліфікований супервайзер; 9 - кваліфікований виконавець; 10 - малокваліфікований менеджер; 11 - малокваліфікований супервайзер; 12 - малокваліфікований супервайзер.
 
А де тут місце для ілюзоріка або малокваліфікованого автора-супірвайзира? (lowec class).
Последний раз редактировал pronto 09.07.2017 22:41:01
Не согласен Согласен  Поддержка: 20%(1/5)

09.07.2017 17:53:07
Антинародная власть в целях самосохранения уничтожает средний класс, малый и средний бизнес как среду, питающую Майданы, т.е. СОПРОТИВЛЕНИЕ олигархической СИСТЕМЕ. Все социально-активные люди должны быть вытеснены из страны безработицей (для этого так был нужен "Гаранту" безвиз). Чтобы завладеть украинской землей, олигархам нужна Украина без украинцев.
Не согласен Согласен  Поддержка: 88%(7/8)

09.07.2017 20:16:36
5
Не согласен Согласен  Поддержка: 86%(6/7)

10.07.2017 16:45:31
milagrosajulia 09.07.2017 17:53:07
Чтобы завладеть украинской землей, олигархам нужна Украина без украинцев.
по некоторым данным у бати порошенки  имеется 220 000 га земли..  .А у  меня  -  2х1.                  
Есть нам  о чём беспокоиться!!!
Последний раз редактировал Симеон Пищик 10.07.2017 18:58:58
Не согласен Согласен  Поддержка: 50%(1/2)

10.07.2017 16:46:24
5
Как говорит говорящее собачко,на власть надавимм, чтоб гектары не пропали. Чтобы мы их  не проебали....ж
Последний раз редактировал Симеон Пищик 10.07.2017 16:55:47
Не согласен Согласен  Поддержка: 50%(1/2)Загрузка...


programming by smike
Администрация: [email protected]
© 2007-2019 durdom.in.ua
Администрация сайта не несет ответственности за
содержание материалов, размещенных пользователями.

Пожалуйста, войдите с помощью
Facebook-login