для старых юзеров
помнить
uk [ru]
Для полноценной работы сайта включите в вашем браузере поддержку JavaScript. В противном случае многие функции сайта будут недоступны.

Про деякі історичні нюанси

Про деякі історичні нюанси
Заява мордовського кагана в Парижі стосовно доньки Ярослава Мудрого Анни навіяла спогади про поїздку до Угорщини в серпні 2008 року.
На пагорбі біля озера Балатон є діюча церква, яка багато разів перебудовувалася. Однак 1-1,5 метри над землею – залишки першої споруди, яку заклали київські ченці.
 


 
Перед храмом установлений пам'ятник угорському королеві Андрашу I і його дружині Анастасії, дочці князя Київського Ярослава Мудрого. Найцікавіше відбулося, коли ми побачили надпис внизу пам’ятника. Угорці написали просто: Українська княгиня.
  
У Ярослава Мудрого було три дочки і він цим скористався, щоб зміцнити дипломатичні відносини та родинні зв'язки з європейськими королівськими домами. Одна з його дочок - Анна стала королевою Франції, вийшовши заміж за Генріха Першого, інша - Єлизавета, обручившись із норвезьким королем Гарольдом, - королевою Норвегії, а третя - Анастасія стала дружиною Андраша, угорського князя у вигнанні.
У Андраша не було надій не тільки на королівську корону, але навіть на повернення в Угорщину. Його батька, язичника Вазула, перший угорський король-християнин Іштван, на початку 1030-х років, за спробу опанувати угорським троном наказав засліпити, а у вуха налити розплавлене олово. Діти Вазула – Левенте, Андраш і Біла змушені були тікати з країни. Перші двоє знайшли притулок при дворі Ярослава Мудрого. Адже дядько Андраша, князь Ласло, був одружений на сестрі Ярослава - Премиславі.
Андраш, якому тоді було близько 23-х, провів у Києву вісім років, прийняв християнство і обрав ім'я Андрій. В 1039 році він одружився на Анастасії. Через якийсь час у них народилася дочка Аделаїда, яка, будучи угорською принцесою, стала потім дружиною чеського короля Вратіислава Другого.
В 1046 році угорські змовники запропонували Андрашу очолити повстання проти тодішнього короля Петера. Повернувшись разом із братом в Угорщину, Андраш виявився в центрі язичеського повстання. Юрба вимагала від синів Вазула розправи над священиками, руйнування християнських храмів і відновлення ідолопоклонства.
Коли Андраш став угорським королем, він безжалісно розправився з язичниками, які допомогли йому опанувати троном. Андраш став, як і його дружина Анастасія, переконаним християнином.
В 1053 році Настасія народила спадкоємця Шаламона, який у віці чотирьох років, як офіційний спадкоємець, був визнаний гідним королівської корони й заручений із сестрою німецького короля Генріха IV.
Більш 20 років, до того моменту, коли в 1060 році Андраш помер від ран у результаті боротьби за трон зі своїм братом Білої, тривало щасливе подружнє життя Анастасії. У Тихані Андраш виділив землю для православних черниць, яких привезла із собою з Києва Анастасія. Близько Вишеграда також був створений монастир, у якому жили ченці, що прийшли з Київської Русі.
Перед битвою із братом, Андраш, рятуючи родину, відправив Анстасію та синів до Генріха IV. Згодом, завдяки зусиллям Анстасії, Шаламон став королем Угорщини. Однак царювання його було недовгим і закінчилося втечею із країни. Разом із сином покинула Угорщину й Анстасія, яка в 1070-х роках постриглася в черниці адмонтського монастиря (Австрія), де, найімовірніше, і похована дочка Ярослава Мудрого, князівна Київської Русі. Андраш I був похований у крипті церкви абатства Тихань в 1060 році.
 

 
Екскурсоводша надпис на пам’тнику старанно не помічала і скоро стало зрозуміло чому.
Якраз в ті дні кацап напав на Грузію. Мадам екскурсоводша виявилася дружиною колишнього офіцера Південної групи військ СССР і залишилася жити в Угорщині після розпаду Радянської імперії. Зважаючи на те, що родом вона була десь з під городу Ірбіту Свердловської області, то вирішила проголосити невелику промову, так би мовити про суть «тєкущєва мамєнта». Побачивши, що в екскурсантів у голові не вкладується кацапська агресія, то мадам заходилася її обгрунтовувати.
Коли їй сказали: «Хто наступний?», вона, посміхнувшись, заспокійливо промурчала: «Ну чьтови, мишєбратья».
 
***
До речі, на російських сайтах надпис на пам’ятнику Андрашу і Анастасії у більшості випадків обрізають.


© Фельдкурат [30.05.2017] | Рейтинг: 39.3/76 | Просмотров: 3637

2 3 4 5 39.3/76
Комментарии доступны только зарегистрированным -> Facebook-loginзагрузка...
programming by smike
Администрация: [email protected]
© 2007-2020 durdom.in.ua
Администрация сайта не несет ответственности за
содержание материалов, размещенных пользователями.

Пожалуйста, войдите с помощью
Facebook-login