пароль
помнить
uk [ru]

Конституція: після запитань «чому так?» і «що робити?»


Конституція: після запитань «чому так?» і «що робити?»
До річниці Конституції вийшло чимало публікацій, які пояснюють, ЧОМУ наша Конституція така недолуга http://world.pravda.com.ua/columns/2011/06/24/6324361/ і запитують  ЩО РОБИТИ? http://world.pravda.com.ua/columns/2011/06/28/6324596/.
На відповідь, будь ласка, 11 тез і 17 (!) посилань – менше не виходитьsmile3.  
 
1. Конституції  потрібен «корсет» відповідальності
Як не жаль, «найкраща в Європі Конституція» буксує: бракує дієвого механізму відповідальності влади в українських (неєвропейських) умовах http://www.pravda.com.ua/columns/2011/05/16/6179814/. Негатив, що маємо за 15 років після ухвалення Основного Закону, широко відомий, немає потреби наводити. Народ злидарює, простір свободи змешується, а жодна партія не пропонує позитивної стратегії розвитку країни  http://dialogs.org.ua/dialog.php?id=24&op_id=665#665.  
 
2. Діагноз верхівці: хронічна неспроможність від переїдання
Чому немає механізму, немає стратегії? Тому, що у влади немає часу: вона їсть: подивіться динаміку рейтингів Форбсу. А опозиція ще вчора була такою ж владою, і сподівається знову нею стати. Обидва боки однієї медалі-політикуму по черзі дерибанять бюджет і цинічно ведуть розмови про демократію і свободу. Партійно-політична верхівка  не розуміє, що їй пора на вихід у повному складі: внаслідок хронічної політичної неспроможності: http://e-democracy.in.ua/prjama-demokratija/ukrajinska-perspektyva/158-partijni-pivni-shche-gudut-ale-ne-znajut-shcho-vony-shvydshe-mertvi-nizh-zhyvi.
 
3. Гальмує… досвід
Щоправда, з десяток депутатів, на відміну від всіх інших у ВРУ, визнали банкрутство сучасного політикуму. Усвідомили безперспективність партійної боротьби за владу в сучасних умовах (змагання не ідей і програм, а брехні і грошей). Вирішили, що широкий непартійний рух – єдина перспектива зупинити деградацію, запровадили регіональні ініціативи: Зарваницька, Холодноярська, далі, можливо, буде http://www.dt.ua/newspaper/articles/77734#article. І це добре, але явно замало: бо головний напрям руху обрано з умов ХХ, а не ХХІ століття http://politiko.ua/blogpost63826.
 
4. Тренд світової демократії
Тримаючись гарного, але суттєво застарілого досвіду, «ініціативники» явно недооцінюють сучасні тенденції західних демократій, що спрямовані до горизонтальних політичних структур, які здатні дистанціювати політикум від розпусного впливу корпорацій. Директор Інституту Землі при Колумбійському університеті професор економіки Джефрі Сакс: гроші вирішують все, вони розбещують політиків і ринки в усьому світі… І робить висновок: Нам потрібен новий вид політиків, які вестимуть виборні кампанії за допомогою вільного інтернету, а не через платну пресу. Коли політики звільняться від пожертв з боку фірм, вони зможуть контролювати корпоративні зловживання  http://www.epravda.com.ua/columns/2011/05/5/284879/. І ось кандидат в Президенти від Республіканської партії Мішель Бехман (Michelle Bachmann) вже заявила, що республиканці повідають свою історію через социальні медіа http://e-democracy.in.ua/informacijni-tehnologiji-ta-zmi/295-predvbornaja-kampanyja-cherez-socyalne-medya
 
5. Шукають свіжу кров  
Отже, західним демократіям потрібен новий вид політиків, вільних від пожертв з боку фірм. А хіба нам не потрібні такі політики? «Наша проблема полягає в наявності дуже обмеженої кількості інтелектуалів, опозиціонерів…» - визнає один з «ініціативників», і це свята правда. Заперечення викликає наступне: «Ми повинні виростити нову альтернативну еліту, нових опозиційних лідерів, громадських лідерів, інтелектуальних лідерів…» http://glavcom.ua/articles/3954.html. Так можна було казати і робити ще 10 чи навіть 5 років тому, але не сьогодні. Коли у нових політиків з’явиться потреба повчитися, вони звернуться не до депутатів ВРУ – навіть, до найпорядніших і найрозумніших з них. Нові наслідують не місцевий, а світовий тренд.
 
6. Де зростає новий політикум
Це мережі людей, які роками знають одне одного, і не тільки он-лайн, а завдяки зустрічам наживо; мережі людей, які проводять величезну кількість часу, як у Вікіпедії, обговорюючи, дискутуючи, навчаючись і з ентузіазмом працюючи, щоб усе йшло добре… - цю думку оприлюднила The Guardian. І навела два риторичних запитання: Які інші інструменти використовують люди, щоб вимагати більшої прозорості, відкритості і чесності від інституцій? Як ви можете співпрацювати он-лайн і оф-лайн з мислячими людьми, які прагнуть зробити світ кращим? http://zgroup.com.ua/article.php?articleid=4682.
В пострадянських країнах політична роль інтернету на порядок вища, оскільки соціальні мережі на додаток до переваг в демократичних країнах певною мірою компенсують відсутність демократичних традицій і громадянського суспільства. В Росії, наприклад, партії вже перестали приваблювати соціально активних людей, їм цікавіші блоги і соціальні мережі: саме активісти із соціальних мереж незабаром змінять політичний ландшафт http://e-democracy.in.ua/politychna-systema/214-blogery-vzhe-pohovaly-partiji-vozhdi-cogo-shche-ne-bachat
 
7. Мережі і Майдани
Ланцюг революцій в Магрибі примусив навіть інтернет-скептиків переглядати роль мереж в соціально-політичних транформаціях. Тут Україна отримала можливість зазирнути в майбутнє завдяки східному сусіду: Росія за темпами доступу до інтернету випережає Україну на один-два роки, а громадянське блогерство там на порядок активніше внаслідок авторитарності політичного режиму. Відомий блогер Марина Литвинович: «Я вижу, что ситуация зреет. Я примерно чувствую ее скорость. … Это все что угодно может быть -  революция, волнения гражданские… По моим ощущениям, перелом, когда Интернет повлияет сильно и свое мнение покажет, должен произойти на стыке 12–13 года.» http://e-democracy.in.ua/politychna-systema/214-blogery-vzhe-pohovaly-partiji-vozhdi-cogo-shche-ne-bachat. Коли Майдан-2 відбудеться, народу  треба подати не обіцянки, чергового месію чи «сильну руку», а реальний проект демократичного оновлення держави. Тільки не згадуйте комісію Л.Кравчука при В.Януковичі.
 
8. Гарантія політичного кредиту
Взяти владу і використати її для демократичного оздоровлення країни можливо лише за стійкої підтримки більшості. В українських умовах довіру може викликати лише міцна гарантія – гарантія політичного кредиту. Надійною заставою стане пакет законопроектів, що передбачає негайне дострокове позбавлення влади партій, що зрадили інтереси своїх виборців http://world.pravda.com.ua/columns/2010/12/13/5667262/. Отримавши перемогу, такий рух надасть Конституції «корсет відповідальності», і тоді вона стане запобіжником зловживань для партій і політиків будь-яких ідеологічних кольорів http://www.pravda.com.ua/columns/2011/05/16/6179814/.
 
9. Моральний імператив
Жорсткий громадянський контроль дистанціює бізнес від політики, перекриє доступ до влади казнокрадам, політичним зрадникам і брехунам, які сьогодні «правлять бал» наверху. Усунення цинічної верхівки, яка є основним джерелом морального занепаду, стане передумовою оздоровлення суспільства http://e-democracy.in.ua/prjama-demokratija/ukrajinska-perspektyva/158-partijni-pivni-shche-gudut-ale-ne-znajut-shcho-vony-shvydshe-mertvi-nizh-zhyvi.
 
10. Мережана демократія – єдність політичної нації
ЗАГАЛЬНОукраїнським проектом, Українською ідеєю, яка згуртує націю на громадянській основі, може стати випереджальне будівництво власної держави мережаної демократії http://e-democracy.in.ua/politychna-systema/70-kamo-grjadeshy-do-merezhevnoji-demokratiji-zvychajno-zh. Подібний проект можна скласти і реалізувати лише на ПОЗАпартійній основі, тимчасово відклавши ідеологічні суперечності, що переважно штучно роз’єднують народ: http://e-democracy.in.ua/suspilnyj-dogovir/129-merezhana-demokratija-i-ukrajinska-mavpa#addcomments.
 
11. Перший крок до очищення: це досить просто…
В умовах світової кризи представницької демократії і псевдодемократії в Україні, нам не залишається іншого виходу, як найшвидше будувати мережану демократію. Технологічно це стало можливим завдяки масовому поширенню ІТ-технологій. Вже половина дорослих мешканців України виходить в інтернет щотижня, близько третини – щодня. Ми  зможемо контролювати владу завтра, якщо сьогодні примусимо її забезпечити власну прозорість – хоча би на рівні Естонії і Грузії. Прозорість – перший і обов’язковий  крок до оновлення Конституції, до прямої демократії, до позитивного майбутнього. Зроби його задля себе і своїх дітей – це швидко і неболячеsmile3: http://e-democracy.in.ua/politychna-systema/51-manifest-demokratychnoji-ukrajinskoji-merezhi-proekt
Олександр Тертичний,
журналіст
© tertychnyi [29.06.2011] | Просмотров: 1282

2 3 4 5
 Рейтинг: 32.1/13

Комментарии доступны только зарегистрированным -> Войти или зарегистрироваться



programming by smike
Администрация: [email protected]
© 2007-2024 durdom.in.ua
Администрация сайта не несет ответственности за
содержание материалов, размещенных пользователями.

Забыл пароль :: Регистрация
пароль
помнить